Sprawozdanie z wywiadu terenowego po Gminie Michałowice


Sprawozdanie z wywiadu terenowego zapoczątkowującego szereg ciekawych i bardzo pouczających pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków i ważniejszych atrakcji Gminy Michałowice.

Naszą przygodę z inwentaryzacją tychże zabytków rozpoczynaamy jak zwykle od wywiadu terenowego w składzie, który wyszczególniony jest na podstawie zdjęcia:

od lewej u góry:
~ Karol Kwiatek,
~ Roman Pieczka,
~ Mateusz Sobucki,
~ Kasia Sierżyńska,
~ Stanisław Lorenz,
~ Piotr Tokarczyk,
~ Kamil Siemiński,
~ dr Andrzej Wróbel,
~ Joanna Sowińska,
~ Aneta Foryś,
~ Danuta Gręblowska
i na dole:
~ dr Regina Tokarczyk i
~ dr Alina Wróbel

Dnia 3 kwietnia 2004r. wyruszyliśmy spod estakady na skrzyżowaniu Opolskiej i 29 Listopada. Ekipa składała się z 3 samochodów i busika, którym reszta dojechała na miejsce. Na miejscu spotkaliśmy się pod Gimnazjum w Michałowicach z Panem Stanisławem Lorenzem – przedstawicielem Stowarzyszenia zajmującego się ochroną zabytków Ziemi Michałowickiej. Pan Lorenz miał już przygotowany szczegółowy plan „wycieczki”, zabrał część osób do swojego auta i ruszył przodem w przepiękne tamtejsze tereny. Czas mijał szybko na rozmowach i na słuchaniu ciekawych opowieści Pana Stanisława o tamtejszych ziemiach ziemiach ich historii.

1. Jako pierwszy odwiedziliśmy kopiec usytuowany przy głównej drodze przelotowej Kraków-Warszawa (E-7) wybudowanej w latach 1820-1830. Został on usypany w latach po wybudowaniu tejże drogi na pamiątkę tego wydarzenia. Obecnie jednak zagraża tutejszej drodze.

2. Wsiadamy w samochody i za paroma zakrętami ukazuje się naszym oczom Obelisk Komora z 1914 roku postawiony na cześć wymarszu wojsk Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie wskazuje on historyczną już granicę ówczesnych zaborów. Robienie zdjęć w tym miejscu jest dość kłopotliwe ze względu na fakt iż ów obelisk stoi niemalże na drodze a ruch jest niemały. Obelisk należałoby umieścić w innym miejscu, ale gdzie?? Zgodnie z ostatnim projektem gminy jakieś 5 metrów od drogi…postawiono nawet fundament, ale szybko się okazało, że przecież przy następnym poszerzeniu drogi problem się powtórzy. No i tu zaczęły się kłótnie kto go dostanie. Problem jednak nas nie dotyczy więc ruszamy dalej.

3. Następnym przystankiem jest XVII wieczny Dwór w Młodziejowicach. Teren śliczny, drzewa, rzeczka…ale sam dworek to już ruina…

4. Przechodząc kładką przez wspomnianą wyżej rzeczką trafiamy do młyna, których jest sporo w tamtych terenach. Młyn, mimo że zabytkowy nadal jest na chodzie i ma się dobrze.

5. Dalej zahaczamy o dwie kapliczki w Młodziejowicach. Pierwsza pochodzi z 1935 roku, a w drugiej zainteresował nas obiekt umieszczony pomiędzy słupami…ktoś wie co to?

6. Duża górka i oto natrafiamy na kolejny zabytek czyli XIX wieczny Dworek w Księżniczkach. Pomimo iż samo wejście do środka było ryzykowne, to wnętrze sprawiało wrażenie jakby było zamieszkane i to całkiem niedawno…

7. I o to następny młyn w Kończycach. Bardzo ciekawa konstrukcja. No i mieliśmy nawet towarzystwo miejscowego psa.

8. Po krótkiej podróży zatrzymujemy się przed młynem w Raciborowicach. Tym razem nie czynny już, od czasu gdy zmieniono bieg rzeki. Właścicielka wspominała iż po tym wydarzeniu pracował jeszcze czas jakiś na prąd, ale ten sposób okazał się nazbyt kosztowny.

9. Kościół w Raciborowicach. Obiekt pochodzi z XV wieku, a dokładniej powstawał w latach 1460-76. Zabytkowa dzwonnica, będąca oddzielnym obiektem pochodzi z 1476r. Zdjęcia pokazują ciekawe wnętrza kościoła. Oj byłoby co inwentaryzować…

10. Następnie krótki postój przy kapliczce w Kończynach oraz przy krzyżu przydrożnym w Księżniczkach.

11. Kolejny przystanek był nieco dłuższy gdyż zawitaliśmy do naszego gospodarza – Pana Lorenza. Po sfotografowaniu jego pięknego dworku, zwiedziliśmy wnętrze. No i była wyżerka. Żona Pana Lorenza przygotowała dla nas wiele smakołyków. Było bardzo fajnie i wesoło. Stąd też największa ilość zdjęć z tego miejsca.

12. Dalej był zabytkowy kościół w Więcławicach pochodzący z XVIII wieku wraz ze swym pomysłowym księdzem budującym sieć dróg w okolicy.

13. W kolejnym miejscu sfotografowaliśmy kapliczkę w Pielgrzymowicach, następnie w Więcławicach.

14. Później był dworek w Borowicach. Przepięknie odremontowany obiekt przez gminę, w którym obecnie mieści się Dom Małego Dziecka.

15. Po drodze do Szkoły Podstawowej w Zagórzycach minęliśmy także figutkę w tejże miejscowości. Szkoła ta mieści się w Dawnym Zespole dworsko-parkowym.

16. Przyspieszamy tępa, bo czas nagli. Szukamy kolejnego miejsca, którym ma być krzyż przydrożny w Woli Więcławskiej. Uwieczniamy obiekt na matrycy CCD i ruszamy dalej.

17. Nieopodal jest miejsce pamięci żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. Widnieje tam krzyż wraz z pamiątkową tabliczką.

18. No i dojeżdżamy do punktu w którym wysadził nas bus – czyli do Apteki. Tam jest cała różnorodność zwierzątek: pawie, bojownicze kury skaczące po drzewach, pszczoły i wiele innych. Na terenie znajduje się także inny zabytek, a mianowicie Kaplica barokowa św. Napumucena z 1744 roku. Bardzo miła pani obdarowuje nas słoikiem pysznego miodu i ruszamy do kolejnego młyna.

19. Oba młyny mieszczą się w Zerwanej i nie pracują już od lat. Na tym kończymy nasz wywiad terenowy, ale prace inwentaryzacyjne dopiero się rozpoczną!

 

Roman Pieczka


 

Około 140 zdjęć z wywiadu terenowego dostępnych jest na CD
u pani dr Reginy Tokarczyk.

Oto niektóre ze zdjęć autorstwa Karola Kwiatka.