Sery, czekolady, zegarki… czyli XXII IGSM


Zürich, 15-19 maja 2009r.

Tegoroczne XII już Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji miało miejsce w Szwajcarii. Gospodarzem zjazdu był ETH techniczny uniwersytet w Zürichu. Integracja studentów geodezji z 17 państw świata odbywała się w dniach 15 – 19 maja. Nasz wydział reprezentowała piątka studentów: Adam Ingot, Dominik Raczek, Agata Wojdon, Aleksandra Wróbel i Karolina Żurek.

Wśród uczestników znalazła się również absolwentka naszego wydziału Dorota Iwaszczuk, a także przebywająca na Erasmusie na Technicznym Uniwersytecie w Monachium Aleksandra Rak. Polska ekipa była zaraz po niemieckiej najliczniejszą grupą (AGH, UR Kraków, PW Warszawa, SGGW Warszawa, UP Wrocław).

Organizatorzy wypełnili nam czas każdego dnia. Uczestniczyliśmy w konferencjach i prezentacji posterów, na których studenci prezentowali swój dorobek naukowy, nie zabrakło również prezentacji firm geodezyjnych podczas „workshopów”. Organizatorzy wykazali się ciekawym pomysłem mającym pokazać nam najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Zürichu, organizując całodniowy geotrophing. Nie zabrakło także innych atrakcji: rejs po jeziorze Zurich, wycieczka na górę Uetliberg, wizyta w jednej z największych firm kartograficznych w Europie.

Największą atrakcją wyjazdu okazała się wycieczka do siedziby firmy Leica. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć m.in. jak powstaje tachimetr.

Szwajcarzy przygotowali również dla nas niespodziankę – wycieczkę nad jezioro Bodeńskie zabytkową kolejką, która niestety w połowie drogi zepsuła się i resztę trasy przemierzyliśmy pieszo…

Każdego wieczoru przy muzyce, tańcach i śpiewie integrowaliśmy się z uczestnikami spotkania, a ostatniego odbyła się pożegnalna kolacja z tradycyjnymi potrawami szwajcarskimi.