XXIV International Geodetic Students Meeting


Newcastle, 14-19 kwietnia 2011r.

W dniach 14-19 kwietnia 2011 roku odbyło się w angielskim mieście Newcastle upon Tyne XXIV Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji (Internacional Geodetic Students Meeting IGSM), w którym wzięło udział łącznie 169 uczestników z 17 krajów. Polska delegacja w której znalazło się 19 studentów oraz 5 seniorów stanowiła „drugą siłę” pod względem liczebności zaraz po delegacji z Niemiec. Polskie delegacje reprezentowały uczelnie geodezyjne z: Wrocławia, Warszawy, Olsztyna, Gliwic oraz Krakowa, wśród nich zaprzyjaźnione Koło Naukowe Geodetów z Uniwersytetu Rolniczego, oraz studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej. Naszą uczelnię reprezentowała czwórka studentów geodezji będących członkami Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” w składzie: Agnieszka Brachucy, Monika Jarosz, Agata Kiełb i Joachim Więcek, a także seniorki: Agata Rączka oraz Agnieszka Urban.

Organizatorami, a zarazem gospodarzami całego IGSM byli studenci United Kingdom Newcastle University. Spotkanie to pozwoliło na zawarcie nowych znajomości i poznanie zwyczajów oraz kultur innych narodowości, ale także wymianę doświadczeń i wiedzy z zakresu dziedziny geodezji i kartografii poprzez udział w licznych wykładach podczas których można było się dowiedzieć na przykład informacji na temat skaningu laserowego bądź też zagadnień związanych z GIS-em oraz GPS-em. Jak co roku na sesji posterów nie mogło zabraknąć także posteru z naszego KNG „Dahlta”, na którym przedstawiliśmy bieżące projekty, będące przedmiotem naszych zainteresowań w tym i w kolejnych latach, a także dokonano wyboru miejsca spotkania na rok 2013, które przypadło w ramach „prawie” jednogłośnego głosowania Wrocławiowi =).

Oprócz typowo naukowej atmosfery był także czas na „integrację” =) oraz różnego rodzaju atrakcje przygotowane przez organizatorów, którzy wyjątkowo dobrze o to zadbali. Do tych atrakcji należały: Geochallenge, polegające na dojściu do celu przy pomocy GPS-u po uliczkach centrum Newcastle, uwielbiany przez uczestników mecz piłki nożnej rozgrywany co roku między uczestnikami spotkania oraz nauka tańca mającego swoje korzenie w Irlandii i Szkocji o dźwięcznej nazwie „Ceilidh”. Poza tym odbyliśmy także wyprawę nad wybrzeże Morza Północnego oraz zwiedziliśmy Beamish Living Museum, w którym mogliśmy wczuć się w klimat codziennego życia angielskiego miasteczka z wczesnych lat XX wieku.

W tym roku nie mogło także zabraknąć International Evening podczas którego uczestnicy z każdego kraju prezentowali swoje tradycyjne stroje, a także dania i napoje, których oczywiście każdy mógł spróbować. Ostatni wieczór spotkania kończył się uroczystym bankietem pożegnalnym na którym po uroczystej kolacji nastąpiło wręczenie prezentów organizatorom. Następnie w blaskach stroboskopów i muzyki puszczanej przez DJ’a trwała impreza do białego rana.

Wyjazd studentów z KNG "Dahlta" na IGSM odbył się dzięki pomocy i wsparciu finansowemu ze strony Władz uczelni AGH, oraz Oddziału Krakowskiego SGP.

Więcej informacji na stronie :organizatorów IGSM IGSM2011

Joachim Więcek