Werniaż wystawy Kraków

Kraków, 12 maja 2011r.

W dniach 13.05 – 22.05.2011r. Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie przy współpracy z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zorganizowało wystawę zdjęć stereoskopowych – anaglifów. Wystawa „Trzeci Wymiar Krakowa” obejmowała zarówno zdjęcia w formie tradycyjnej jak również w postaci pokazu multimedialnego. Łącznie zaprezentowanych zostało ponad dwieście prac ukazujących różne oblicza Krakowa. Wśród zdjęć znalazły się kadry ukazujące m. in. Park Jordana (M. Marciniak, W. Szafranek), najważniejsze krakowskie uczelnie wyższe (K. Bartos, Ł. Czarnecki), najważniejsze zabytki Starego Miasta (M. Hanszke), mosty i ronda Krakowa (A. Ćwikła, A. Dziadosz) oraz najbardziej charakterystyczne miejsca będące wizytówką każdej z 18 dzielnic miasta (K. Lach, D. Słoboda, M. Synowiec, A. Sysło). Część anaglifów została również wykonana ze zdjęć lotniczych.

Wystawa została otwarta 12.05.2011 r. uroczystym wernisażem, na który przybyło ponad 100 osób. Obecni byli przedstawiciele władz AGH i Wydziału GGiIŚ, Pracownicy naukowi Wydziału GGiIŚ oraz Katedry GFiTŚ, zarząd krakowskiego oddziału SGP, grono pelagiczne z ZSGD, przedstawiciele kultury, sympatycy fotografii oraz studenci z KNG „Dahlta”, KNGK, oraz KNG UR. Wystawa od samego początku cieszyła się ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem dzięki wykorzystaniu tak popularnej ostatnio techniki 3D co podkreślił w swoim przemówieniu Dyrektor MHF Pan Maciej Beiersdorf. Następnie Prezes KNG „Dahlta” inż. Mirosław Marciniak podziękował wszystkim obecnym na wernisażu podkreślając, iż ich obecność jest nieocenionym wyrazem sympatii do studenckich inicjatyw, który motywuje do dalszych aktywnych działań. Wystawa stała się główną atrakcją MHF podczas 8. Krakowskiej Nocy Muzeów 21/22.05.2011 r., podczas której obejrzało ją ponad tysiąc osób.

Wystawa powstała z inicjatywy Prezesa KNG „Dahlta” inż. Mirosława Marciniaka, przy wsparciu i pomocy ze strony Dyrektora Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie Pana Macieja Beiersdorfa. Podkład muzyczny do pokazu multimedialnego skomponował zespół Palisounder z Zielonej Góry.

Obecnie autorzy wystawy podjęli starania aby w niedalekiej przyszłości wystawa na stałe zagościła w budynku wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

Sekretarz KNG Dahlta
Łukasz Czarnecki