Jubileusz 60-lecia Działalności Kół Naukowych Geodetów w AGH

W dniach 19-21 kwietnia 2012 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej odbył się Jubileuszu 60-lecia Działalności Koła Naukowego Geodetów Dahlta. Huczne obchody jubileuszowe obejmowały nie tylko uroczystości centralne ale także wiele dodatkowych paneli oraz imprez towarzyszących będących okazją do prezentacji KNG jako prężnie działającej organizacji studenckiej jak i dyskusji na temat współczesnej geodezji.

Jubileusz otworzyła konferencja „Współczesne problemy geodezji”, będąca dyskusją na temat współczesnych wyzwań w zawodzie geodety. Prelekcje inauguracyjną wygłosił WING ze śląska Pan Mirosław Puzia, który przedstawił obecne zmiany prawne w geodezji. Ciekawe były również wystąpienia studentów, którzy polemizowali na temat obecnych zmian prawnych (Wojciech Sowa, UP we Wrocławiu) jak również prezentowali nowe wymagania stawiane dziś geodetom takie jak np. podpis elektroniczny (Mirosław Marciniak, AGH Kraków). Równocześnie można było zwiedzić wystawy: „Geodezjia z przeszłości, geodezja z przyszłością” oraz "Nasz ślad w historii… z geodezją na podbój nieznanego świata" będące świadectwem bogatego dorobku KNG Dahlta. Dla studentów wydziału GGiIŚ, gości z Ogólnopolskiego Klubu Studentów Gedezji oraz uczniów Technikum Geodezyjnego w Krakowie przygotowano Terenową Grę Miejska oraz Geoolimpiadę.

Drugiego dnia w Gmachu Głównym AGH rozpoczęły się obchody centralne jubileuszu. Uroczystości zainaugurował koncert Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, przyjęty licznymi owacjami przez studentów, pracowników wydziału GGiIŚ oraz zaproszonych gości zmierzających do Auli. W części oficjalnej wystąpili Prezes KNG Dahlta inż. Szczepan Moskała podkreślając bogaty dorobek oraz najważniejsze osiągnięcia Koła Naukowego, Dziekan Wydziału GGiIŚ prof. Marian Mazur który podkreślił znaczenie KNG w życiu wydziału, Prof. Konrad Eckes opiekun KNG Dahlta, który przytoczył słowa Stanisława Grzepskiego sprzed 450 lat opisujące profesję miernika oraz zaproszeni goście. Następnie w 3 częściowym sympozjum uczestnicy obchodów mieli okazje do zapoznania się z ciekawą historią KNG którą sami niegdyś tworzyli (cz. I i II) oraz z obecnymi sukcesami koła (cz. III). Sympozjum miało charakter otwartej dyskusji co zachęciło wiele osób do wystąpień wśród wielu znakomitych mówców byli m.in: dr Władysław Borowiec, dr Tadeusz Szczutko, dr Adam Boroń, dr Kazimierz Bujakowski, dr Alina Wróbel, dr. hab. Krystian Pyka Prof. AGH, poseł Aleksander Grad.

Popołudniu odbyła się Gala Finałowa studenckiego plebiscytu w dziedzinie geodezji i kartografii Geo Azymuty 2012. Jest to najnowsze przedsięwzięcie Koła Naukowego Geodetów które zostało zrealizowane przy współpracy z innymi uczelniami geodezyjnymi w Polsce współpracujących w ramach Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji. Dzięki temu uroczystość ta zgromadziła wiele wybitnych osobowości z branży geodezyjnej. W gali poprowadzonej przez pomysłodawców plebiscytu Mirosława Marciniaka oraz Agnieszkę Brachucy wzięli udział również przedstawiciele OKSG którzy tworzyli kapitułę I edycji plebiscytu. Na początku wyświetlono pokaz filmu „Secrets of Earth” będący podróżą po niezwykłych miejscach naszej planety. Na przemierzonej trasie studenci wytyczyli wcześniej wiele azymutów. Było to symboliczne nawiązanie do Geo Azymutów jako tych właściwych kierunków w polskiej geodezji i kartografii. Swoim recitalem Galę Finałową uświetniła również Dominika Kuzaj, która wystąpiła przy akompaniamencie Mateusza Hrynkiewicza.

Nagrodzeni w 5 kategoriach zostali:
Geo Autorytet – Dr inż. Andrzej Jagielski
Geo Mentor – SGP oddział w Krakowie
Geo Publikacja – Redakcja geoforum.pl za cykl artykułów "Krótki wykład"
Wydarzenie Geodezyjne – Firma ESRI za GIS Day
Technologie Geodezyjne – Firma Softline za oprogramowanie C-Geo 2012

Wieczorem natomiast wszyscy zaproszeni goście spotkali się z obecnymi członkami KNG Dahlta na Uroczystym Wieczorze Towarzyskim. Okolicznościowy toast wygłosił Prezes Koła Naukowego inż. Szczepan Moskała. Następnie zaintonowano Hymn Geodety. Uroczystą zabawę do białego rana przy muzyce zespołu Black Jack rozpoczął walc. Atrakcją wieczoru był urodzinowy tort z logiem obchodów jubileuszu 60-ecia Działalności Koła Naukowego Geodetów Dahlta na AGH.

Ostatniego dnia obchodów zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Kraków. Zaplanowano wycieczkę do Muzeum Podziemia Rynku Krakowskiego. Wieczorem natomiast studenci z wydziału GGiIŚ bawili się na Balu Geodety.

Uroczystości Jubileuszu 60-lecia działalności Koła Naukowego Geodetów Dahlta odbyły się pod patronatem JM Rektora AGH. Zasłużeni w organizacji byli również członkowie Komitetu Honorowego: prof. Konrad Eckes oraz poseł Aleksander Grad. Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu MGGP jako sponsora głównego oraz partnerów wydarzenia: firmie Softline z Wrocławia oraz OPGK z Opola. Patronat medialny wydarzenia sprawowali redakcja miesięcznika GEODETA oraz Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna KSAF.

Mirosław Marciniak
v-ce Prezes KNG