XXV International Geodetic Students Meeting


W dniach 22-28 kwietnia odbyło się jubileuszowe XXV Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji (IGSM). Tym razem studenci zawitali do południowej Hiszpanii, a dokładniej do miejscowości Jaen. Prawie 150 żaków oraz absolwentów, z 16 krajów, zgromadzonych w jednym miejscu – było to niewątpliwie ogromne wyzwanie dla organizatorów. Polskę jak co roku reprezentowała liczna grupa, w której skład wchodzili studenci: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa oraz Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. Z naszej Uczelni, co więcej z naszego Koła pojechało na tą niezwykłą konferencję 5 studentów: Agnieszka Brachucy, Paweł Drwal, Paulina Mól, Szczepan Moskała oraz Magdalena Szymańska.

IGSM to okazja do poznania nowych technologii, rozwiązań, wymiany poglądów, a także i przede wszystkim zawarcia nowych znajomości i przyjaźni – tak wszyscy opisują to wydarzenie. Jednak by poznać sens tych słów trzeba tam być i to przeżyć.

Organizatorzy wywiązali się ze swojego zadania znakomicie, wypełniając każdą minutę naszego czasu (nie licząc popołudniowej sjesty). Już drugiego dnia mieliśmy okazję zwiedzić campus Universidad de Jaen, oraz uczestniczyć w konferencji podczas której referaty wygłaszali profesorowie i doktorzy z wspomnianego Uniwersytetu. Dowiedzieliśmy się wiele na temat współczesnej geodezji w tamtejszym regionie, pomiarach batymetrycznych oraz o geomatyce, dziedzinie szybko rozwijającej się z dużymi perspektywami na przyszłość.

Mieliśmy też szansę uczestniczyć w sesjach studenckich, na których poruszano niejednokrotnie temat GIS. Studenci przedstawiali projekty, w które w chwili obecnej są zaangażowani – prezentując wyniki prac oraz problemy z jakimi musieli się uporać. Przede wszystkim była to niezwykła okazja do dyskusji, a także możliwość poznania nieznanych nam rozwiązań w przystępny sposób – oczami naszych rówieśników. Ponad to braliśmy udział w sesji plakatów, przedstawiając obecne projekty KNG Dahlta m.in. Geoportal AGH, osuwiska w Kłodnem oraz współpracę z IMGW.

Poza częścią naukową organizatorzy dostarczyli nam wielu wrażeń. Przede wszystkim poznawaliśmy kulturę hiszpańską, potrawy, zabawy, tańce, a także liczne zabytki. Braliśmy udział w wycieczce po Jaen, jak i do niedalekiej Grenady. Niewątpliwie największą atrakcją był warowny zespół pałacowy Alhambra, który zachwycał pięknem detali, wspaniałym widokiem na okolice, jak i słynnymi ogrodami. Ponad to podczas spotkania uczestniczyliśmy w zawodach sportowych oraz biegu na orientację. Była to wspaniała zabawa, a także okazja do integracji międzynarodowej.

Ostatniego dnia odbyła się oficjalna konferencja kończąca obrady IGSO. Podczas niej zaprezentowali się studenci z Wrocławia, jako następni gospodarze IGSM, oraz wybrano miejsce Spotkania w 2014 roku. Jednogłośnie gospodarzem IGSM 2014 ogłoszono Turcję, a dokładniej Istambuł. Obrady zakończono, a my ze smutkiem stwierdziliśmy, że skończył się ten niezapomniany tydzień, pełen wrażeń.

Przede wszystkim pragniemy podziękować za możliwość uczestniczenia w tegorocznym spotkaniu IGSM 2012 sponsorom naszego wyjazdu: firmie Esri Polska, firmie InvestGIS z Krakowa oraz Oddziałowi SGP w Krakowie.