GIS Day 2012

Krakowski GIS Day 2012

14 listopada 2012 roku – to właśnie tego dnia cztery żywioły Ziemi – powietrze, woda, ziemia i ogień – ujarzmione zostały przez cztery krakowskie uczelnie.

Organizatorami tak poważnego przedsięwzięcia byli pracownicy naukowi, studenci oraz członkowie kół naukowych
z Akademii Górniczo-Hutniczej (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska), Politechniki Krakowskiej (Wydział Inżynierii Środowiska), Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej) oraz Uniwersytetu Rolniczego (Wydział Leśny, Katedra Ekologii Lasu, Laboratorium Geomatyki). O sukcesie i rozmachu tegorocznej edycji Krakowskiego GIS Day z pewnością mogą zaświadczyć sami gospodarze wydarzenia – Wydział Leśny UR na czele
z dr. inż. Piotrem Wężykiem, dr inż. Martą Szostak, mgr. inż. Piotrem Tompalskim oraz całą kadrą studentów z Sekcji Geomatyki KNL i Sekcji Fotogrametrów KNG.

Nie sposób przy tym wyobrazić sobie tak żywiołowej imprezy bez nas – jako członkowie KNG Dahlta ruszyliśmy z pomocą naszym zaprzyjaźnionym Leśnikom i Geodetom – ku chwale Systemów Informacji Geograficznej. A jest się czym chwalić.

Całodniowy program bogaty w konferencje, wystawy, pokazy, warsztaty laboratoryjne i terenowe, a także gry i zabawy, zachęcał do przybycia zarówno starszych jak i tych najmłodszych „użytkowników” GIS. Cały wymiar tegorocznego krakowskiego wydarzenia, mającego na celu rozpowszechnianie i przybliżanie istoty GIS, został przedstawiony w nowej ciekawej alternatywie poznawania Ziemi poprzez szeroko rozumianą technologię, a także sztukę. Zainteresowanych odsyłamy do oficjalnej strony internetowej wydarzenia www.geo.ur.krakow.pl/gisday oraz do profilu na portalu facebook ‘Krakowski GISDay’, gdzie można obejrzeć relacje zdjęciowe oraz filmową.

GIS Day już na stałe wpisał się w kalendarz cyklicznych wydarzeń i każdego roku przyciąga zarówno pasjonatów jak
i żądnych wiedzy młodych ludzi. Pomysłodawcą wydarzenia była firma ESRI oraz National Geographic, które to w 1999 roku zainicjowały GIS Day po raz pierwszy.

A już za rok następna krakowska edycja, organizowana od czterech lat wspólnie przez konsorcjum czterech uczelni wyższych. Po raz kolejny gościnnie i z zaangażowaniem nie zabraknie nas – tym razem – na Uniwersytecie Jagiellońskim, który został wybrany gospodarzem Krakowskiego GIS Day 2013.

Magdalena Szymańska