Pomiary masztu budynku D-10


W wyniku współpracy, jaka wywiązała się między KNG Dahlta i Studenckim Kołem Naukowym Fizyków „Bozon”, w dniu 27 października 2012r. siedmioosobowa grupa studentów naszego Wydziału podjęła się wyznaczenia wysokości czujników, zamontowanych na maszcie budynku D-10. Czujniki te służą do pomiaru stężenia zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. Znajomość ich dokładnych wysokości konieczna jest, do wyznaczenia wyżej wspomnianych stężeń, przy zastosowaniu jednej ze specjalistycznych metod.

W skład ekipy pomiarowej weszli: Kamil Skorża, Paweł Pałka, Anna Szczepanek, Anna Masełek, Joanna Gąsecka, Katarzyna Hardyl oraz Kamil Kaczorowski. W trakcie pomiarów panowały dobre warunki pogodowe, jedynym utrudnieniem było lekkie zamglenie.

Pomiar wysokości czujników rozpoczęto od założenia bazy pomiarowej miedzy punktami B1 i B2 ( jak na zdjęciu poniżej):

 

 

Następnie za pomocą niwelatora Sprinter 100m oraz repera, znajdującego się na hali „Wisły”, określono wysokości punktów bazy. Kolejno przystąpiono do wyznaczenia wysokości punktu niedostępnego, jakim w tym wypadku był najwyższy punkt stalowego masztu. Kolejną część pomiaru przeprowadzono już z powierzchni dachu budynku D-10. Tam przy pomocy tachymetru Leica TC407 dokonano przeniesienia wysokości z masztu na punkty na dachu. Przy wykorzystaniu tych punktów wyznaczono ostatecznie wysokości trzech czujników na maszcie (co nie byłoby możliwe z poziomu gruntu, ponieważ były one niewidoczne) oraz czwartego posadowionego na antenie, w odległości ok. 10m od masztu.

Tym sposobem wyznaczono wysokość najwyższego punktu masztu: 244,294 m, oraz kolejno trzech czujników zamontowanych na nim – 242,718 m, 234,714m oraz 227,037m, a także czwartego na oddalonej antenie: 221,987m.

Katarzyna Pogorzelec

Sekretarz KNG Dahlta