Tatry 2013 czas rozpocząć … – pierwszy wywiad terenowy


W dniach 7-9.06.2013r. odbył się wywiad terenowy przed obozem naukowym Tatry 2013. Plan obozu skupia się na dwóch głównych projektach, którymi są pomiary przemieszczeń stożka piargowego nad Morskim Okiem oraz wyznaczenie przebiegu lokalnej quasigeoidy na terenie Hali Gąsienicowej.

W trakcie wywiadu terenowego zespół obozowy podzielił się na dwie grupy, z czego pierwsza w składzie: Piotr Krystek, Paweł Wiącek i Radosław Zajdel ,wspierania przez dra inż. Władysława Borowca oraz prof. dra hab. inż. Janusza Madeja, prof. AGH, zajęła się powiązaniem metodami grawimetrycznymi istniejącej osnowy grawimetrycznej z nowo wybranymi punktami na odcinkach Maków Podchalański – Zakopane IMGW – Zakopane Muzeum Tatrzańskie – Zakopane rondo Kuźnickie – Kuźnice. Do tego celu użyliśmy grawimetru względnego, wypożyczonego dzięki uprzejmości Pana prof. J. Madeja z wydziału GGiOŚ. Równocześnie z pomiarem  grupa zajęła się też poszukiwaniem odpowiednich miejsc do stabilizacji punktów na terenie Doliny Jaworzynki oraz Hali Gąsienicowej, które mierzyć oraz nawiązywać do wcześniejszych pomiarów będziemy już w trakcie obozu.

Natomiast druga grupa w składzie: Katarzyna Pogorzelec, Witold Niewiem, Łukasz Motyl wraz z mgrem inż. Rafałem Kocierzem, drem inż. Jakubem Koleckim oraz Panem Januszem Halińskim wyruszyła nad Morskie Oko, gdzie zajęła się odszukaniem istniejącej już w tym rejonie osnowy geodezyjnej oraz sprawdzeniem, jak w warunkach tatrzańskich będzie sobie radził dron lotniczy. Pomimo bardzo zmiennej pogody, straszącej co chwilę deszczem i burzami ,udało się zrealizować główne cele wyjazdu, a atmosfera wśród załogi była bardzo przyjazna, co pozwoliło na bliską integrację obozowiczów i opiekunów.

Paweł Wiącek

Mniej formalne sprawozdanie z wyjazdu możecie znaleźć pod tym adresem!