„Nieprzemyślany” czy „Przemyślany” skaning? – obóz naukowy Przemyśl 2013 już za nami!


Sponsorzy Akcji Lato 2013

Patronat medialny                                              Użyczenie sprzętu

 

Miasto Przemyśl, więc skaning wychodzi na to, że przemyski, drogą skojarzeń „przemyślany” a może właśnie „nieprzemyślany”. Nad tym faktem i grą słów zastanawialiśmy się kończąc pierwszy z tegorocznych obozów naukowych KNG Dahlta.

W terminie 17-21 lipca br. odbył się obóz naukowy w Przemyślu, pierwszy z pięciu tegorocznych obozów i jedna z dwóch nowych inicjatyw Koła. W obozie udział wzięło 11 studentów, a naszym opiekunem naukowym był dr inż. Antoni Rzonca, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie merytoryczne. Celem obozu było wykonanie pomiarów skaningowych zewnętrza, wnętrza i podziemi Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. Cel ambitny, bo czasu nie mieliśmy zbyt wiele a budynek, ze względu na swój skomplikowany kształt, nie należy do obiektów łatwych do pomiaru.

Bazylika jest jednym z największych zabytków miasta i posiada około 600-letnią historię. Wybudowana w stylu gotyckim, przebudowana zgodnie z kanonami barokowymi, odbudowywana po zawaleniu, a w ostateczności poddana regotyzacji, jest połączeniem różnych stylów architektonicznych, a przez to ciekawym i pięknym obiektem wartym zwiedzenia. W podziemiach budowli mieszczą się pozostałości późnoromańskiej rotundy, która obecnie jest obiektem prac archeologicznych.

Zadaniem uczestników obozu był pomiar skaningowy całości budynku oraz podziemi, który pozwolił na zebranie danych koniecznych do stworzenia kompleksowego modelu 3D budowli. Model ten pomoże badaczom w prowadzeniu dalszych prac archeologicznych, a w szczególności pozwoli na określenie kształtu i położenia rotundy względem bryły dzisiejszej katedry. W przyszłości, stworzony przez nas, model będzie można podziwiać na wystawie muzealnej, jaka ma zostać otwarta w podziemiach katedralnych.

A wracając do naszej gry słów… Podsumowując udało się wykonać całość planu. Pracując na zmiany w trzech sekcjach – każda z innym instrumentem – każdy z uczestników miał okazję zapoznać się z obsługą sprzętu i specyfiką tego typu prac. Choć zakres prac, w zestawieniu z czasem jaki mieliśmy, był dość ambitny a dzień pracy długi, znaleźliśmy też czas na dodatkowe atrakcje. Udało się zwiedzić strych i podziemia katedry – szczególnie strych robi duże wrażenie;) Wieczorami natomiast zwiedzaliśmy starówkę i korzystaliśmy z atrakcji miasta. Dlatego też odpowiadając na pytanie w tytule… skaning zaliczamy do pomyślnych i „przemyślanych” choć oczywiście nie obyło się bez przygód i w tej kwestii;)

Przy organizacji obozu ogromnego wsparcia udzielił nam dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu ks. Marek Wojnarowski, oraz proboszcz Parafii Archikatedralnej w Przemyślu ks. Mieczysław Rusin, którym serdecznie dziękujemy za zakwaterowanie, gościnność oraz wszelką pomoc. Obóz nie odbyłby się bez wsparcia finansowego Pani Prorektor ds. studenckich dr hab. Anny Siwik, prof. AGH, oraz Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Szczególne podziękowania składamy także firmie Nadowski Instrumenty Geodezyjne za wypożyczenie sprzętu pomiarowego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania raportu z obozu;)

Katarzyna Pogorzelec
Sekretarz KNG Dahlta

[nggallery id=14]

Fot. Martyna Skorża, Paulina Dziadkiewicz