Mierz wysoko! – Tatry 2013 – historia pewnego obozu


Sponsorzy Akcji Lato 2013

Patronat medialny                                              Użyczenie sprzętu

Za nami już połówka września więc wszystko wskazuje na to, że za nami także kolejny obóz tatrzański KNG Dahlta. Tegoroczny obóz zawitał już tradycyjnie w rejon Tatr Wysokich a konkretnie obszar Morskiego Oka oraz Hali Gąsienicowej. W tym roku uczestnicy obozu mogli dowiedzieć się jak wiele atrakcji może spotkać geodetę w górach. Jak się okazało może on oczywiście mierzyć, ale nie tak zwyczajnie, lecz z przygodami. Może mierzyć… ale przy tym też latać, pływać, wspinać się, robić „czasówki”, wiercić skały, skakać po rumowiskach skalnych i przedzierać się przez zdradzieckie kosówki ku niezdobytym dotąd graniom. Ogólnie rzecz ujmując … mierzyć, ale z iście studencką fantazją;)

Obóz Tatry 2013 odbył się w terminie 02-13 września br. W obozie udział wzięło 12 członków KNG Dahlta, opiekunami obozu byli dr inż. Władysław Borowiec oraz mgr inż. Rafał Kocierz, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Tegoroczny obóz podzielony był na dwie tematycznie i lokalizacyjnie odrębne części. Pierwsza z nich realizowania w rejonie Morskiego Oka, zakładała wykonanie inwentaryzacji i powtórnego pomiaru punktów osnowy geodezyjnej na tym obszarze. Pomiar przeprowadzono przy wykorzystaniu techniki pomiarów GPS i metody tachimetrycznej. Pozwoli to na wyznaczenie jednoznacznych i dokładnych współrzędnych punktów osnowy i umożliwi opracowanie pozostałych danych, pozyskanych podczas obozu. W dalszym etapie prac wykonano pomiary powierzchni stoków piargowych nad Morskim Okiem. Na pomiary te składał się skaning laserowy rynny osuwiskowej, zlokalizowanej na obszarze Szerokiego Piargu u podnóży Mięguszowieckich Szczytów oraz prace fotogrametryczne. W ramach pomiarów fotogrametrycznych wykonano naloty dronem fotogrametrycznym oraz zdjęcia naziemne badanych stoków piargowych. I tu właśnie kryje się pierwsza część „mierzenia z przygodami”. Wykonanie opisanych wyżej pomiarów wiązało się z wczesnoporannymi pobudkami, odważną wspinaczką po niebezpiecznych stokach, transportem drona łódką wiosłową i możliwością wzięcia udziału w nalocie fotogrametrycznym, wykonywanym oktokopterem.

Drugi tydzień obozu poświęcony był pomiarom grawimetrycznym na Hali Gąsienicowej. Uczestnicy obozu po raz pierwszy mieli okazję zetknąć się z pomiarem grawimetrem względnym, wypożyczonym specjalnie na cele obozu z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Oprócz pomiarów grawimetrycznych zrealizowano także pomiary GPS i synchroniczną niwelację trygonometryczną w celu wyznaczenia wysokości elipsoidalnych i normalnych punktów osnowy. Głównym zamierzeniem wykonanych prac terenowych jest wyznaczenie przebiegu lokalnej quasigeoidy. Pomiary na Hali Gąsienicowej poprzedził wywiad terenowy, podczas którego uczestnicy obozu mieli szanse ujrzeć legendarny punkt 100 i podjąć się stabilizacji jeszcze bardziej legendarnego punktu 112. O tym jak skończyła się ta przygoda poczytać można w raportach z obozu;)

Mimo zmiennej pogody udało się wykonać 100% planu. Oprócz nowego doświadczenia pomiarowego uczestnicy zyskali też niezapomniane wspomnienia związane z odważnymi, a czasem szalonymi przygodami, poznali nasz obozowy „domek” Gawrę, poczuli magię i klimat tego miejsca i stworzyli kolejny rozdział w historii obozów tatrzańskich.

Za pomoc w pomiarach dziękujemy również drowi inż. Jakubowi Koleckiemu (WGGiIŚ) oraz prof. drowi hab. inż. Januszowi Madejowi i drowi inż. Sławomirowi Porzuckowi (WGGiOŚ). Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy też na ręce pana mgra inż. Janusza Halińskiego (firma Geopomiar z Mikołowa) za udostępnienie drona fotogrametrycznego.

Obóz Tatry 2013 nie mógłby odbyć się bez wsparcia Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz sponsorów, którym uczestnicy pragną serdecznie podziękować. W tym roku wsparły nas organizacje i firmy prywatne tj.: AGH Kraków, WGGiIŚ, Softline, Geosat z Krakowa, OPGK w Krakowie, PGK Vertical z Żor, PGK J. Śliż z Ustronia, Fundacja dla AGH, Stowarzyszenie Naukowe im. S. Staszica. Sprzętu pomiarowego użyczyła firma Nadowski Instrumenty Geodezyjne.

Zachęcamy do przeczytania raportu z obozu, by dowiedzieć się czegoś wiecej o przygodach geodetów w Tatrach;)

Katarzyna Pogorzelec
Sekretarz KNG Dahlta

[nggallery id=16]