Relacja z dalekiej północy… obóz naukowy Łeba 2013

Sponsorzy Akcji Lato 2013

Patronat medialny                                              Użyczenie sprzętu

W dniach 19-25 sierpnia 2013 roku odbył się obóz naukowy w Łebie, będący kontynuacją zapoczątkowanego 21 lat temu corocznego pomiaru Wydmy Łąckiej w Słowińskim Parku Narodowym. Obóz jest jednym z pięciu wydarzeń Akcji Letniej Koła Naukowego Geodetów Dahlta. Uczestnikami obozu byli członkowie naszego Koła, oraz pięciu studentów z Koła Naukowego Geodetów METIRI, działającego przy Akademii Morskiej w Szczecinie, wraz z opiekunem naukowym doktorem Grzegorzem Stępniem.

W tym roku musieliśmy wykazać się niemałym refleksem, aby wykorzystać przebłyski dobrej pomiarowej pogody pośród jej kapryśności. Niemniej jednak udało się dokonać pomiaru pikiet w oparciu o dwa ciągi wiszące nawiązane kątowo-liniowo do dwóch punktów osnowy trzeciej klasy, oraz pomiaru kinematycznego RTK-GPS. Na podstawie pomiarów zostanie wykonana mapa sytuacyjno-wysokościowa i model 3D wydmy. W dalszym etapie opracowania planowane jest porównanie modelów wydmy wykonanych metodami tachimetrycznymi z modelem uzyskanym z pomiarów satelitarnych. Część sprzętu pomiarowego użyczył nam mgr inż. Michał Biernacik – członek KNG w latach 1993-1997, który był na obozie już po raz dwudziesty pierwszy!:) Drugą część – tachymetr i komplet pomiarowy RTK-GPS – zapewniła Akademia Morska w Szczecinie. Dzięki takiej różnorodności mogliśmy wykonać porównanie sprzętu pomiarowego szwajcarskiej firmy Leica z chińską South (Leica wypadła dużo lepiej w porównaniu z chińską technologią:P).

Jak co roku nocowaliśmy w namiotach przy Białym Domku w Rąbce na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Mogliśmy korzystać z wszelkich dogodności Domku oraz z miejsca ogniskowo-grillowego. Wolny czas wykorzystaliśmy na integracje studentów geodezji dwóch uczelni wyższych, wymieniając się anegdotami, historiami i „smaczkami” naszych alma mater.

Dziękujemy za owocną współpracę!

Sylwia Gwiżdż