Tym razem południowo-wschodnie rubieże – obóz naukowy Bieszczady 2013


Sponsorzy Akcji Lato 2013

Patronat medialny                                              Użyczenie sprzętu

W dniach 26.08-1.09.2013r. odbył się obóz naukowy w Bieszczadach. W projekcie brało udział dziesięciu studentów, należących do KNG Dahlta. Słysząc nazwę obozu, oczywistą wydaje się jego lokalizacja, ale zbytnia pewność bywa zgubna… obóz można nazwać międzynarodowym, gdyż składał się on z dwóch odrębnych części – polskiej i ukraińskiej.

W pierwszej części pomierzono punkty pasa granicznego południowej części Bieszczad. Pomiarami objęto trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji, co pozwoli na wyznaczenie jego współrzędnych z bardzo wysoką dokładnością. Następnie udano się na wzgórze Opołonek, aby sprawdzić, który z punktów pasa granicznego jest tym najbardziej wysuniętym na południe miejscem naszego kraju.

Ukraińską część obozu zrealizowano w miejscowości Stara Sól. Na prośbę proboszcza tamtejszej parafii, wykonano pomiary fotogrametryczne służące inwentaryzacji i ratowaniu kościoła powstałego w 1660 roku, a który od lat 70-tych popada w ruinę. Dzięki staraniom miejscowej ludności polskiej od kilkunastu lat trwają prace remontowe i wciąż zbierane są nowe środki na gruntowny remont świątyni. Na podstawie uzyskanych zdjęć fotogrametrycznych można będzie stworzyć dokumentację techniczną oraz numeryczny model obiektu. W trakcie obozu podobnymi pomiarami objęto także kościół w Wojutyczach.

Serdecznie podziękowania składamy naszemu gospodarzowi na Ukrainie, proboszczowi parafii rzymskokatolickiej w Łanowicach ks. Janowi Stachurze za wielką gościnność i ciepłe przyjęcie, pracownikom Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz krakowskiej firmie CYBID i firmie Nadowski Instrumenty Geodezyjne za udostępnienie sprzętu geodezyjnego. Dziękujemy także Fundacji dla AGH za wsparcie finansowe.

Zachęcamy także do przeczytania raportu z obozu;)!

Michał Piwoda

[nggallery id=17]