“Powrót do przeszłości”… BARI 2013 Sintra


Tegoroczna Wyprawa BARI dobiegła końca. Sen o wskrzeszeniu projektu, zainicjowanego wiele lat temu ziścił się – studenci KNG Dahlta przeprowadzili pomiary w odległej Portugalii, przywożąc ze sobą ogromną ilość wrażeń, porównywalną chyba tylko z objętością danych pomiarowych do opracowania.

Celem projektu był Pałac Pena w Sintrze (Portugalia), gdzie wykonano pomiary niezbędne do sporządzenia dokumentacji architektonicznej obiektu. Prace zostały przeprowadzone w najstarszej części pałacu, pochodzącej z XVII wieku. W ich zakres wchodziły czynności takie jak założenie osnowy wraz z pomiarem znaczków pomiarowych oraz wykonanie skaningu laserowego. Dwa tygodnie prac pomiarowych wygenerowały ponad osiemdziesiąt stanowisk tachimetrycznych oraz piętnaście gigabajtów skanów, które zostaną poddane opracowaniu kameralnemu w najbliższym czasie.

Wyprawy BARI to nie tylko odważne wyzwanie, jakie stanowią wymagające obiekty pomiarowe. To także chęć poznania otaczającego nas świata i obcych kultur, jak również możliwość zapoznania się z geodezyjnymi nowinkami technicznymi. Tak jak w latach ubiegłych, tak i tym razem na trasie wyprawy pojawiło się wiele interesujących miejsc. Do najciekawszych z naukowego punktu widzenia należały na pewno wizyty w: Uniwersytecie Technicznym w Monachium (uczestnicy wyprawy mieli okazję wzięcia udziału w pokazie oktokoptera), CERN-ie – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, gdzie była możliwość stanięcia oko w oko z samym Wielkim Zderzaczem Hadronów (LHC) oraz zakładzie produkcyjnym firmy Leica Geosystems. Odwiedziny w siedzibie szwajcarskiej firmy pozwoliły na zaznajomienie się z tajnikami produkcji instrumentów geodezyjnych oraz z obsługą najnowszego instrumentu Leica MultiStation.

Ponadto uczestnicy wyprawy odwiedzili m.in.: Salzburg, Wiedeń, Barcelonę, Porto i Lizbonę. Na ich drodze stanął również obiekt BARI ’78 – kościół Vera Cruz w Segowii. Natomiast w samej Sintrze w czasie wolnym od pomiarów studenci zdołali także zobaczyć pozostałe zabytki, należące do Parku Sintra: Pałac i Park Monserate – XIX-wieczną willę brytyjskiego przemysłowca Francisa Cooka, ruiny XV-wiecznego klasztoru Kapucynów, zamek Maurów oraz Pałac Queluz. Wyprawa dotarła także na Cabo da Roca (pol. Przylądek Roca – najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy).

Projekt nie mógłby zostać zrealizowany, gdyby nie wsparcie głównego partnera – firmy MGGP S.A. oraz Uczelni AGH Kraków i Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Nieocenioną pomocą przy organizacji wyprawy było także wsparcie sponsorów, do których należeli: OPGK Opole, portugalska firma 3D Total, SGP oddz. Kraków, Softline, Miernictwo Górnicze Piotr Szajt, Usługi Inżynierskie Stanisław Szymocha.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na oficjalnej stronie projektu, do której odwiedzenia serdecznie zachęcamy!

Paweł Pałka