Tatry, drugie podejście – obóz GIS pod turniami


Już po raz drugi mieliśmy okazję pływać pontonem po tatrzańskich jeziorach oraz zdobywać szczyty podczas obozu naukowego „GIS pod turniami”. Tegoroczna wyprawa odbyła się w dniach 3-13.09.br. i umożliwiła uczestnikom obozu spędzenie końcówki lata w najpiękniejszym rejonie Polski – Tatrach Wysokich.

Opiekunem obozu był dr hab. inż. Jacek Kudrys, natomiast dodatkowego wsparcia merytorycznego udzielili nam także: dr inż. Bogdan Skorupa oraz dr inż. Krystian Kozioł, którym serdecznie dziękujemy za pomoc. Do sukcesu obozu przyczynili się również studenci i pracownicy aż trzech krajowych uczelni technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej. Mimo tej różnorodności Alma Mater uczestników obozu, szybko udało się zintegrować, a sama współpraca przebiegała bardzo dobrze.

Prace podczas obozu prowadzono w oparciu o trzy główne zamierzenia. Pierwszym z nich było założenie oraz pomiar wstępny poligonu geodynamicznego w rejonie Doliny Rybiego Potoku, który ma posłużyć do obserwacji wypiętrzeń i rotacji masywu górskiego na tym obszarze w oparciu o cykliczne pomiary. Do osiągnięcia tego celu, potrzebnym było zastabilizowanie w odpowiednich miejscach interesującej nas doliny nowych punktów pomiarowych. Mimo trudności logistycznych i pogodowych, a także mimo wiszącego nad nami pecha, udało się wykonać stabilizację punktów na Buli pod Rysami, w Dolinie za Mnichem, na Miedzianym oraz Opalonym Wierchu. Pomiary przeprowadzono przy pomocy odbiorników GPS w trwających około 24 godziny statycznych sesjach pomiarowych. Odniesieniem dla prowadzonych pomiarów był punkt referencyjny, zastabilizowany przez nas przy ośrodku wypoczynkowym w Palenicy Białczańskiej.

Drugim celem obozu była kontynuacją zeszłorocznych pomiarów batymetrycznych jezior tatrzańskich. W tym roku oceanografowie obrali za cel Pięć Stawów Polskich, których dna poddane zostały badaniom.

Ostatnim celem pomiarowym, najmocniej związanym z nazwą naszego obozu było popularyzowanie wśród uczestników obozu zastosowania technologii GIS przy użyciu programu ArcGIS firmy ESRI. W ramach jego realizacji zostało przeprowadzonych kilka interesujących warsztatów, które dzięki zróżnicowaniu tematycznemu nie pozwalały się nudzić ani tym, dla których było to pierwsze zetknięcie z ArcGIS-em, ani zaawansowanym użytkownikom oprogramowania. Końcowy konkurs nie tylko ostatecznie przyczynił się do polubienia programu ArcGIS przez wszystkich uczestników obozu, ale także wyróżnił tych, którzy nachodzili się po Tatrach z ciężkim sprzętem…, a nie tylko zaawansowanych gisowiczów:D. Nagrody sponsorowała firma ESRI, której zwycięzcy pragną podziękować.

Uczestnicy obozu serdecznie dziękują w szczególności Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu za umożliwienie badań oraz licznym sponsorom, bez których obóz ten nie odbyłby się. Podziękowania za współpracę należą się także Uniwersytetowi Gdańskiemu i Politechnice Gdańskiej.

Nikodem Pankiewicz, Karolina Materek, Łukasz Parkitny