Pomiary drugiej serii na osuwisku w Kłodnem


Po półrocznej przerwie ponownie pojawiliśmy się na osuwisku w Kłodnem, aby w dniach 3 – 5 października br. wykonać pomiary drugiej już serii. W wyjeździe uczestniczyło siedmioro studentów oraz opiekun dr inż. Paweł Ćwiąkała.

Istotą wykonywania pomiarów monitorujących obiekty jest ich wykonywanie w regularnych odstępach czasu. Dlatego po półrocznej przerwie znowu wybraliśmy się do Kłodnego, aby wykonać pomiary drugiej serii pomiarowej. W dniu 3 października odbyły się oględziny terenu, sprawdzenie i poprawienie niektórych celowych oraz poprawa oznakowania punktów na osuwisku – czyli wywiad terenowy. Wszystkie punkty zostały odnalezione. Drugiego dnia odbyły się pomiary statyczne GNSS w siedmiu sesjach na 22 punktach, z wykorzystaniem pięciu odbiorników satelitarnych Leica 500 i 1200. Następnie wykonaliśmy pomiary w ciągach, aby połączyć obserwacjami punkty mierzone satelitarnie. Co ciekawe, pomiary rozpoczęliśmy tego dnia jeszcze przed wschodem Słońca, a z terenu wracaliśmy z jego zachodem. Drugiego dnia dokończyliśmy pomiary tachimetrem i tradycyjnie pomierzyliśmy kolejne fotopunkty oraz powróciliśmy do Krakowa. Łącznie tachimetrem Leica TCRA 1102Plus wykonaliśmy pomiary do aż 70 punktów.

Po zebraniu tak dużej ilości danych pomiarowych przystąpiliśmy do opracowania danych, które jest procesem bardzo czasochłonnym, gdyż zależy nam na otrzymaniu wysokiej dokładności. Zatem wyniki z naszych prac niebawem.

Paweł Drwal