Spotkajmy się w…Berlinie! czyli o Europejskim Spotkaniu Młodych Geodetów


W drugim tygodniu tego miesiąca, 7 października, Berlin stał się stolicą europejskiej geodezji. W tym czasie odbyło się drugie Europejskie Spotkanie Młodych Geodetów (YSEM) organizowane przez FIG– najstarszą na świecie organizację zrzeszającą przedstawicieli wszystkich dziedzin geodezji. Spotkanie to było kontynuacją zeszłorocznej inauguracyjnej edycji, która odbyła się w Lizbonie.

Idea wyodrębnienia w FIG sieci mającej na celu zebranie młodych adeptów naszego zawodu, wydaje się być bardzo potrzebną dla zachowania pewnej ciągłości i podtrzymywania międzynarodowych kontaktów. Nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu problemu starzenia się społeczności geodetów, co dobrze obrazuje światowa średnia wieku na poziomie 54 lat. Można się zatem spodziewać nieuniknionej i wyraźnej zmiany pokoleniowej mogącej nastąpić w najbliższych kilkunastu latach. Problem ten dotyczy jednak głównie zachodniej części Europy. W Polsce wciąż borykamy się ze znaczną nadwyżką absolwentów szkół geodezyjnych na różnych poziomach (technika, uczelnie wyższe). Odwrotna tendencja zarysowuje się na zachodzie, a zwłaszcza u naszych najbliższych sąsiadów, czyli w Niemczech, a także w Austrii, gdzie generalnie brakuje chętnych do podejmowania studiów geodezyjnych. Brakuje tam więc inżynierów i magistrów geodezji, podobnie jak w np. w Finlandii i innych krajach wysoko rozwiniętych. Warto zatem rozważyć te kierunki w projektowaniu przyszłych planów zawodowych 🙂

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od dość rozbudowanego wstępu i wystąpień przedstawicieli Young Surveyors Network FIG, FIG, CLGE, KonGeoS, IGSO. Znalazł się również czas na grupowe dyskusje na tematy związane z szeroko rozumianą przyszłością europejskiej geodezji. Wśród zgodnie przyjętych ogólnych wniosków można tu wspomnieć o tym, że warto rozwijać międzynarodowe kontakty, wymieniać się doświadczeniami i wiedzą oraz informacjami o zapotrzebowaniu na rynku pracy w różnych krajach. Kolejnym punktem programu była sesja referatów w ramach CLGE Student’s Contest 2014, w której zwyciężyła, co warto zaznaczyć, nasza koleżanka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – Katarzyna Andrzejczak. Na podsumowanie całości spotkania odbyła się szeroka dyskusja, w której głos mogła zabrać każda z ponad 100 zgromadzonych osób. Ponadto na drugi dzień mogliśmy wziąć udział w targach INTERGEO, największym tego typu wydarzeniu w branży geodezyjnej i geoinformatycznej na świecie.

W drugim YSEM FIG wzięły udział trzy osoby z naszego koła: Krzysztof Chmielnicki, Michał Piwoda i Agnieszka Struś. Mam nadzieję, że na przyszłoroczną edycję wystawimy już znacznie większą reprezentację. Żadne fakultety, ani zajęcia nie dadzą nigdy tego, co mogą przynieść nawet przypadkiem nawiązane kontakty międzynarodowe, dopięte na najwyższym możliwym szczeblu, dlatego gorąco zachęcam młodszych kolegów i koleżanki do wyjazdów na następne IGSM, FIG, albo choćby wyjazdy z programu Erasmus+.

Michał Piwoda

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/103352972245486659237/albumid/6077809279137662177?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]