GIS Day 2014 na szóstkę!

19 listopada już po raz szósty organizowany był Krakowski GIS Day, który tym razem odbył się na Uniwersytecie Pedagogicznym. Tematem przewodnim był: “Bajkowy świat” – korytarze uczelni pedagogicznej  zamieniły się w trzy strefy: Historyczną, Leśną i Kosmiczną.Wiele warsztatów i stoisk było zaadresowane przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych, z tego też względu nasze stoisko  odwiedziło wielu młodych pasjonatów Systemu Informacji Geograficznej. Wyzwanie, które na nas czekało było trudniejsze niż dotychczas, ale i z tym daliśmy sobie radę!

Koło reprezentowali:

• Dagmara Dębosz
  • Monika Fościak
  • Marta Gabryś
  • Paulina Karaś
  • Marzena Koziak
  • Anna Kuryłowicz
  • Katarzyna Liro
  • Karolina Materek
  • Witold Niewiem
  • Justyna Ruchała
  • Radosław Zajdel

Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy na naszym stanowisku grę interaktywną z nagrodami, która polegała na odgadnięciu miejsc charakterystycznych na świecie. Zaskoczenie było ogromne, gdy siedmiolatki odpowiadały na wszystkie nasze pytania prawidłowo. Oprócz tego zapoznawaliśmy dzieci i młodzież z działaniem GPS-ów terenowych. Największe jednak wrażenie na uczniach zrobiły warsztaty poprowadzone przez Witolda Niewiem pt: “Tajemnice FARO”, związane z obsługą skanera laserowego. Najmłodsi zachwycali się tym, że po zeskanowaniu mogli oglądać siebie na ekranie laptopa. Oprócz tego wielką popularnością cieszyły się warsztaty pt: “Zostań kartografem” prowadzone przez członkinię naszego Koła Karolinę Materek dotyczące wykonywania map w programie ArcGIS.

Na stoiskach można było zapoznać się z różnego rodzaju prezentacjami i pokazami, od drukowania w 3D, po spacer wśród wirtualnych gałęzi dębu Bartek. Wszyscy postarali się, aby ten dzień był wyjątkowy, a także żeby przekazać najważniejsze domeny i możliwości, jakie wiążą się z GIS-em. Cały dzień minął pod znakiem przyjemnej zabawy, nowoczesnych map i integracji międzyuczelnianej. Dodatkowo rangę wydarzenia podnosiła przeprowadzona sesja referatowa. Rozstrzygnięto także konkurs internetowy, zwycięzcą został student naszej uczelni Piotr Pacocha. Na Krakowski GIS Day przyszło aż 1200 osób, w tym ponad 600 uczniów ze wszystkich szczebli edukacyjnej drabiny. Szczęśliwi, zainteresowaniem takiej ilości osób, czekamy z niecierpliwością na przyszły roku i liczymy na więcej.

Marzena Koziak