55 Konferencja Studenckich Kół Naukowych


W czwartek 11.12.2014 już po raz 55 członkowie Studenckich Kół Naukowych mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami i efektami całorocznych badań. Konferencja to owoc corocznych obchodów najważniejszego święta związanego z historią Akademii Górniczo-Hutniczej – barbórki. Górnicze święto nie tylko zrzesza sympatyków naszej Akademii i “najgłębiej zakorzenionego” zawodu świata, ale również wpisało się na listę stałych wydarzeń kulturalnych Krakowa.  Mimo, że wrzawa powoli opada długo jeszcze pamiętać będziemy tegoroczną konferencję. Wysłuchaliśmy 19 referatów o bardzo zróżnicowanej tematyce. Świadczy to nie tylko o bardzo szerokich możliwościach jakie daje Geodezja, ale także o wszechstronności studentów, którzy chcąc wzbogacać studiowaną dziedzinę, nie boją się łączyć i żonglować wśród innych nauk.

[pe2-image src=”http://lh4.ggpht.com/-QFNFf2gn4yU/VIzdb2F0zMI/AAAAAAAAHsQ/YYhZo5aMxPk/s144-c-o/DSC_7523.JPG” href=”https://picasaweb.google.com/103352972245486659237/55KSKN_naStrone#6092487866371591362″ caption=”” type=”image” alt=”DSC_7523.JPG” ]

Uroczyste rozpoczęcie odbyło się na głównej auli AGH. Świetne przemowy władz uczelni, a także radosna atmosfera towarzysząca obchodom barbórkowym, prognozowały konferencję pełną rywalizacji, a zarazem przyjaźni i szacunku. Pion górniczy otworzył w tym roku aż 18 sekcji w tym 3 na wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Sekcja Geodezji, zaprezentowała nie tylko referaty przygotowane przez członków Koła Naukowego Geodetów Dahlta, ale także przez przyjaciół z całej Polski, którzy przyjęli zaproszenie i aktywnie uczestniczyli w konferencji. W tym miejscu serdecznie dziękujemy za przybycie Grupie Młodych Geodetów z Wrocławia, KN GIS z Wrocławia, KG EQUATOR z Lublina oraz studentom Geodezji Politechniki Świętokrzyskiej z Studenckiego Koła Naukowego Geomatica. Już po raz kolejny studenci mogli wymienić się spostrzeżeniami z doktorantami Instytutu Górniczego w Sankt Petersburgu, którzy stanęli na konferencyjnej mównicy z trzema ciekawymi referatami.

Podczas sesji referatowej mogliśmy wysłuchać wystąpień o tematach kolejno:
– “Granica św. Jana” (M. Fościak)
– “Geodezja – taka sama a jednak inna” (Ł. Wandzich)
– “Analiza czynników wpływających na przestrzenne zróżnicowanie cen nieruchomości  na przykładzie Kazimierza Dolnego” (P. Pochwatka Koło Geodetów EQUATOR z Lublina)
– “Monitoring erozji ścian skalnych na obszarze nieczynnego kamieniołomu „Zakrzówek”” (P.Wiącek)
– “Wykonanie trójwymiarowego modelu góry Mnich wraz z oceną dokładności” (M. Daroch)
– “Wykorzystanie technologii naziemnego skaningu laserowego do wykonania i analizy wysokorozdzielczego modelu 3D Jaskini Mylnej” (O.Kamińska)
– “Wykorzystanie  naziemnego skaningu laserowego dla potrzeb inwentaryzacji i wizualizacji zabytków na przykładzie Archikatedry Przemyskiej” (P. Karaś)
– “Prezentacja zabytków architektury obronnej na podstawie rejonu umocnień w Krzyżowej” (K. Kaczorowski)
– “Wysoki pułap geodezji – UAV” (Ł. Motyl, W. Niewiem)
– “Wpływ mas skalnych na przebieg lokalnej quasigeoidy” (A.Guzy, R.Zajdel)
– “Porównanie pomiarów tachimetrycznych instrumentami Leica TC 405 oraz Dahlta 010A jako podstawy do tworzenia numerycznego modelu terenu” (M. Gabryś, A. Sukta)
– “Porównanie algorytmów wyrównania sieci obserwacyjnej zastosowanych w programach Geonet oraz C-GEO przeprowadzone na podstawie pomiarów prowadzonych na osuwisku w Kłodnem” (K. Mamczarz, E. Trzebuniak, M. Daroch)
– “Ocena zagrożenia lawinowego w wybranych rejonach Karkonoszy” (G. Adamczyk, M. Czechowicz, A. Kopeć, B. Kubiak, M. Najdek, K. Olejnik, D. Zielińska KN Młodych Geodetów)
– “Usprawnienie prac geodezyjnych za pomocą języka Visual Basic for application” (M. Prusaczyk)
– “Zastosowanie programowania obiektowego w zagadnieniach geodezyjno-kartograficznych” (K. Chmielnicki)

Wracając do kwestii rywalizacji, każda konferencja musi mieć swoich laureatów i mimo bardzo wysokiego poziomu jaki zaprezentowali nam studenci walczący o miano autora najlepszego referatu 55 KSKN bezkonkurencyjnie zwycięstwo należało się Pawłowi Wiąckowi, który w opracowaniu swojej rozprawy wykazał się nie tylko profesjonalnym przygotowaniem, ale również determinacją do dogłębnego zbadania tematu. Kolejno drugie i trzecie miejsce zajęli Mateusz Prusaczyk oraz Krzysztof Chmielnicki. Mimo przypadku podobnej tematyki związanej z wykorzystaniem programowania komputerowego w celu automatyzacji procesów i obliczeń geodezyjnych, pokazali odmienną koncepcję na przekazanie prezentowanej treści. Każdy z nich zrobił to w sposób swobodny i pewny własnej wiedzy, nie dając wątpliwości jury w wytypowaniu kolejnych miejsc podium.

Laureaci:
I MIEJSCE – “Monitoring erozji ścian skalnych na obszarze nieczynnego kamieniołomu „Zakrzówek”” (P.Wiącek)
II MIEJSCE – “Usprawnienie prac geodezyjnych za pomocą języka Visual Basic for application” (M. Prusaczyk)
III MIEJSCE – “Zastosowanie programowania obiektowego w zagadnieniach geodezyjno-kartograficznych” (K. Chmielnicki)

Poziom tegorocznej konferencji okazał się być bardzo wysoki, nie tylko ze względu na potencjalnie trudne tematy widniejące na plakatach, ale głównie ze względu na poziom zaangażowania uczestników w przygotowania. Stres zastąpiony został wiedzą, która przeniosła studentów na wyżyny swoich możliwości. Naszym zdaniem, biorąc pod uwagę pracę włożoną w każdy z referatów, wszyscy zasługiwali na podium! Cieszmy się, że studenci coraz chętniej chcą wykonywać własne badania i stawiać swoje pierwsze kroki na naukowej drodze.

W imieniu Zarządu KNG Dahlta, dziękujemy wszystkim za przybycie i już zapraszamy na 56 Konferencję Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego w Sekcji Geodezja, która jak mamy nadzieję odbędzie się już w 2015 roku.

Do zobaczenia 🙂

http://www.kng.agh.edu.pl/galeria/konferencje/55-kskn/

Radosław Zajdel