Latanie dronem i skaning laserowy, czyli jak dobrze wykorzystać marcową niedzielę


15 marca 2014 roku już po raz czwarty odwiedziliśmy stary kamieniołom na Zakrzówku, gdzie przez ciągłe odpadanie mas skalnych, stan ścian wspinaczkowych wciąż ulega zmianie. Naszym celem była kontynuacja pomiaru, którego głównym zadaniem jest stały monitoring ściany (jak dużo ubytku odpadło). Przygotowania do wyjazdu trwały już od końca lutego, aż w końcu pogoda nas nie zawiodła i mogliśmy spokojnie wykonać zaplanowane wcześniej zadania. Pomiarom przewodził dr inż. Paweł Ćwiąkała, dzięki któremu mieliśmy możliwość zobaczenia z bliska oraz wykorzystania bezzałogowego systemu fotogrametrycznego UAV FT-06 JANUSZ.

[pe2-image src=”http://lh5.ggpht.com/-GoiDquBNOJQ/VQXqlZ_aYdI/AAAAAAAAIYA/Jzsrq_3r3UU/s144-c-o/DSC_0042.JPG” href=”https://picasaweb.google.com/103352972245486659237/20150304_zakrzowek?locked=true#6126560796460343762″ caption=”” type=”image” alt=”DSC_0042.JPG” ]

Zbiórka w budynku C-4 zaplanowana została na godzinę 7:30. W wyprawie uczestniczyło ośmioro uczestników, którzy wraz z całym sprzętem, (tzn.: dron, tachimetr TCRA1102+, skaner Leica ScanStation C10, 3 statywy, akcesoria) udali się na poligon badawczy. Sprzętu było bardzo dużo, ale dzięki niesamowitej sprawności fizycznej męskiej części uczestników oraz doświadczeniu organizacyjnemu dr Pawła Ćwiąkały, udało się zabrać wszystko za jednym razem oraz sprawnie ustawić w odpowiednim miejscu. Ku niepocieszeniu większości, poranek był nieco pochmurny, przez co czekanie w trakcie pracy skanera ciągnęło się w nieskończoność. Słońce, jednak nas nie zawiodło i w końcu wyszło zza chmur, co pozwoliło w końcu się ogrzać, a może nawet trochę opalić.

Tym razem oprócz tarcz przykręconych na ścianach kamieniołomu, ustawiono także panele potrzebne do wykonania nalotu, dlatego pracy na wysokości wymagającej umiejętności wspinaczkowych, było tym razem nieco więcej. Osobą, która podjęła się tego wyczynowego zajęcia był Paweł Wiącek, wspomagany przez dr Ćwiąkałę. Dzięki uprzejmości opiekuna projektu wszyscy uczestnicy mogli odbyć amatorski kurs wspinaczki, każdy mógł spróbować tej sztuki na jednej ze ścian, znalazło się kilku śmiałków, którym udało się wejść na samą górę.

Największą atrakcją tych pomiarów był niepodważalnie lot dronem, którego pilotował dr Ćwiąkała. Zadaniem “Janusza” było wykonanie zdjęć ścian wspinaczkowych, które będzie można później porównać ze skanami wykonanymi przez skaner laserowy. Mieliśmy także okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat sterowania dronem i wszystkich funkcji, jakimi dysponuje. Nie mogło się obyć także bez nagrania krótkiego filmu, wykonanego z perspektywy tzw. „lotu ptaka”.

Wyjazd uważamy za udany, wszystkie wyznaczone cele zostały wykonane. Teraz pozostało nam tylko opracowanie wyników i porównanie ich z poprzednimi pomiarami.

W pomiarach wzięli udział: Ewa Kosowicz, Patrycja Adamus, Marzena Koziak, Łukasz Motyl, Paweł Wiącek, Paweł Pałka, Szymon Stelmach i Kamil Kaczorowski. Pomiarom przewodniczył dr inż. Paweł Ćwiąkała, za którego wsparcie i cierpliwość wszyscy bardzo dziękujemy.

!!!! GALERIA !!!!

Marzena Koziak