Obóz naukowy TATRY 2016


Akcję Lato zamknął w tym roku obóz w Tatrach. Łącznie dziesięcioro przedstawicieli naszego Koła pod opieką dra inż. Pawła Ćwiąkały i dra inż. Rafała Kocierza wykorzystało wszystkie ostatnie tego lata promienie słońca, pracując dzielnie prawie od świtu do zmierzchu przy inwentaryzacji szlaków w wysokich górach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dzięki wsparciu ze strony TPN-u, AGH oraz OPGK w Opolu, GEOMAX, AlgoRes-Soft i NadowskiNET możliwy był pomiar obszaru szlaków w Tatrach Zachodnich, wymagających remontu, wykonany metodą skanowania laserowego oraz przekrojów. Do pomiarów użyto odbiorników GPS: Zenith25 Pro Seria wypożyczonego od firmy GEOMAX, Javad Triumph i Leica GPS1200 oraz skanera Leica ScanStation C10.

Nagrodą za codzienne trudy pomiarów w tak niedostępnym środowisku były zapierające dech w piersiach widoki oblanych słońcem Czerwonych Wierchów, zdobycie mniej popularnych tatrzańskich szczytów (często ponad 2000 m n.p.m.) oraz wieczory wypełnione dźwiękami gitary i najpiękniejszych turystycznych piosenek. Kiedy więc obóz się skończył, zmęczenie zmył z naszych twarzy pierwszy od 2 tygodni ulewny deszcz – naszym zdaniem natomiast był to tatrzański płacz, nie tylko my nie chcieliśmy się jeszcze żegnać… Na pewno długo zostaną z nami doświadczenia i wspomnienia tego lata, a także przyjaźnie poddane próbie wysokogórskiego klimatu.

Więcej o obozie możecie poczytać na Geoforum:

https://geoforum.pl/?page=news&id=22466&link=studenci-agh-przemierzyli-tatrzanskie-szlaki&menu=47096

 

Ewa Trzebuniak