IGSM 2003 – Drezno – Sprawozdanie


Z naszego wydziału pojechały następujące osoby:

– Dziedzic Aleksander
– Klepacka Małgorzata
– Kwiatek Karol
– Ropa Barbara
– Śliwiński Łukasz
– Waśko Łukasz

Także 6 studentów z Wrocławia i 3 z Warszawy.

Oficjalna strona IGSM 2003:
www.igsm2003.de

 

SPRAWOZDANIE – IGSM 2003 – DREZNO – NIEMCY – 9-14.06.2003
 

          Tegoroczny Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji odbyło się w Dreźnie. Wzięło w nim udział 68 uczestników z całej Europy. Reprezentowali oni 10 krajów członkowskich: Niemcy, Chorwację, Czechy, Węgry, Polskę, Serbię i Czarnogórę, Słowację, Słowenię, Anglię, Finlandię. Organizatorem 16. już IGSM była ośmioosobowa grupa studentów Politechniki Dreźnieńskiej, którzy zapewnili uczestnikom udział w cyklu interesujących wykładów z dziedzin geodezji, fotogrametrii, kartografii i katastru a także dostarczyli im wielu interesujących wrażeń związanych ze zwiedzaniem Drezna, ośrodka naukowego w Poczdamie, kopalni srebra we Freibergu a także stworzyli wspaniałe warunki do międzynarodowej integracji.
 

9.06.2003 – poniedziałek

          Połączone siły AGH i AR we Wrocławiu spotkały się na dworcu głównym we Wrocławiu, skąd rozpoczęły wspólną podróż do Zgorzelca. Tam po przemaszerowaniu kilku kilometrów, w celu uniknięcia zbędnych kosztów przejazdu, studenci przesiedli się do niemieckiego pociągu jadącego do Drezna, którego cena wynosiła 21Euro na 5 osób. Dotarłszy do celu podróży zostaliśmy powitani na dworcu przez studentów z Niemiec, którzy wręczyli nam bilety tygodniowe komunikacji miejskiej i zaprowadzili nas na swoją uczelnię. Po dokonaniu zakwaterowania i dokonaniu wszelkich formalności związanych z rejestracją, udaliśmy się na posiłek. O godzinie 20 mogliśmy wziąć udział w przyjęciu powitalnym.
 

10.06.2003 – wtorek

          Pierwszy dzień na niemieckiej ziemi rozpoczynał się od „tradycyjnej” pobudki, która polegała na graniu na bębnie i stukaniu kołatką o 6:30. Później był 15-minutowy marsz pod prysznic na sale gimnastyczną. Śniadanie, tradycyjnie odbyło się w Tusculum – klubie studenckim. Tak wyglądał poranek każdego dnia Spotkania. Pierwszy dzień nie był zbyt intelektualnie wyczerpujący. Uczestnicy wzięli udział w uroczystej ceremonii otwarcia IGSM, która odbyła się w Ratuszu Dreźnieńskim, gdzie oficjalnego otwarcia dokonała Jana Nather – szefowa Międzynarodowej Organizacji Studentów Geodezji (IGSO). Nie mogło się to obyć bez oficjalnych mów władz miasta i uczelni. W południe strudzeni studenci mieli sposobność pożywienia się w stołówce i spróbowaniu specjałów niemieckiej kuchni, po to by mieć siły na wykłady sponsorów: RICS – Królewskiej Instytucji Geodetów Uprawnionych, ISPRS – Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotogrametrii i Teledetekcji oraz firm takich jak SHELL czy FUGRO. Wieczorem w towarzystwie przewodnika uczestnicy mieli okazję poznać atrakcje Drezna, jego architekturę i zabytki. Dzień zakończył się tradycyjnie dyskoteką w Tusculum.
 

11.06.2003 – środa

          Środa była dniem typowo naukowym. Zaprezentowano wykłady o laserach skanujących, zarządzaniu nieruchomościami, trójwymiarowej wizualizacji i projekty badań biegunów prowadzonych przez Uniwersytet Dreźnieński. Po lunch’u odbyła się kolejna seria wykładów: teledetekcja w ochronie środowiska i o systemach odniesień. Studenci mieli także możliwości porównania opinii dotyczących różnych aspektów edukacji, pracy i działalności w IGSO na forum warsztatów. Mogli także porównać swoją wiedzę i predyspozycję do zawodu geodety biorąc udział w Geoolimpiadzie.
 

12.06.2003 – czwartek

          Główną atrakcją dnia był udział w jednej z trzech wycieczek. Studenci z Polski wybrali kopalnię srebra we Freibergu nieopodal Drezna i oddalone o 3 godziny jazdy centrum badań geodezyjnych w Poczdamie. Przebrani w kaski i stroje ochronne maszerowaliśmy korytarzami kopalni poznając sposób wydobycia metalu. W Poczdamie wysłuchaliśmy referatów o badaniach kosmicznych i mieliśmy możliwość obejrzenia teleskopu używanego do pomiarów SLR a także zobaczenia komputerowej wizualizacji wyników pomiarów laserowych. Dodatkową atrakcją towarzyszącą obu wycieczkom była wizyta w lokalnych browarach Freiberger i Radeberger, gdzie mieliśmy sposobność nie tylko zobaczyć proces produkcji piwa, ale także dokonać degustacji produktów browarów. Na pamiątkę otrzymaliśmy kufle i długopisy.
 

13.06.2003 – piątek

          Ostatni dzień Spotkania to Zgromadzenie Ogólne, w czasie którego podsumowano roczną działalność IGSO, dołączono nowych członków i zadecydowano, że IGSM 2005 odbędzie się w Turcji w Istanbule. Finowie w nietypowy, choć bardzo interesujący sposób, zaprezentowali co czeka nas w przyszłym roku podczas uczestnictwa w IGSM 2004, który odbędzie się w ich kraju. Po południu uczestnicy rozegrali międzynarodowy pojedynek w piłkę nożną, dzieląc się według przynależności do Unii Europejskiej. Dzień zakończył się uroczystym bankietem w hali kongresowej, gdzie czekał na nas szwedzki stół, szampańska zabawa przy rytmach zespołu. Uczestnicy podziękowali organizatorom wręczając pamiątkowe prezenty.
 

14.06.2003 – sobota

          Wczesnym rankiem cześć przedstawicieli naszego kraju opuściła Drezno, kierując się w kierunku kraju. W wyniku braku sprzyjających okoliczności (wyjątkowego pecha), zadowoleni lecz niezwykle strudzeni po 10 godzinach podróży dotarliśmy do Wrocławia i po 14 godzinach do Krakowa.

 

Ewelina Ziemba – AR Wrocław
Karol Kwiatek – AGH Kraków