Gran Rektora “G.I.B”


Relacja z realizacji Grantu Rektora “G.I.B”, czyli Geodezyjna Inwentaryzacja Bezkontaktowa:

 

7 stycznia odbyło się pierwsze szkolenie zorganizowane w ramach realizacji Projektu Grantowego AGH “G.I.B” (Geodezyjna Inwentaryzacja Bezkontaktowa) ze skaningu.

Wzięło w nim udział 8 osób, a przeprowadził je Szymon Jabłoński, do którego kierujemy serdeczne podziękowania. Uczestnicy mogli usłyszeć o zasadach przeprowadzania pomiarów, sposobie łączenia chmur punktów oraz nauczyć się obsługi skanera Z+F. W ramach szkolenia przeskanowali salę 09 oraz korytarz na piętrze -1 w budynku C-4 AGH, świetnie się przy tym bawiąc.

 

18 stycznia odbyło się kolejne spotkanie uczestników oraz opiekunów grantu “G.I.B – Geodezyjna Inwentaryzacja Bezkontaktowa”. Omówiono m.in. jaki typ mostu będzie najlepszy do badań oraz wstępnie zaplanowano wykłady i szkolenia, które poprowadzą Pan dr inż. Łukasz Ortyl i Pan dr hab. inż. Tomasz Owerko. Odbędą się one na początku przyszłego semestru.

W sobotę 19 stycznia od wczesnych godzin porannych dzielni ochotnicy ubrali się ciepło i spędzili kilka godzin na doskonaleniu obsługi skanera Z+F Imager 5010C. W pomiarach wzięli udział: Agata Bochniarz, Kuba Broda, Kasia Chwedczuk, Kamil Grabiec, Szymon Jabłoński, Ola Jasińska, Ania Misztak oraz Leszek Zieliński. Obiektem testowym była Biblioteka Główna AGH, która została zeskanowana, a chmurom nadano współrzędne geodezyjne przy pomocy odbiornika GPS Leica 500 i pomiarów tachimetrycznych. Następnie dane ze skanera opracowano w programie Cyclone.

Obraz1 Obraz2

 

8 marca odbył się wykład na temat zagadnienia BIM (Building Information Modelling). Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami grantu podzielił się dr hab. inż. Tomasz Owerko, który jest jednym z dwóch opiekunów (spotkanie z drugim opiekunem merytorycznym dr inż. Łukaszem Ortylem odbędzie się w najbliższym czasie w ramach wykładu z tematyki georadarowej). Podczas 3-godzinnej prelekcji zainteresowani mogli zapoznać się z podstawowymi kwestiami modelowania informacji o obiektach. Uwagę zwrócono ku ważnym aspektom związanym ze standardami tworzenia i pracy w BIM przedstawiając przy tym szeroki wachlarz narzędzi, jakie można wykorzystywać. Podczas wykładu uczestnicy mogli także zrozumieć jakie korzyści i ograniczenia wiążą się z tą technologią.

Obraz3

 

Uczestnicy Grantu Rektora „G.I.B. – Geodezyjna Inwentaryzacja Bezkontaktowa” przeszli szkolenie z Teledetekcji Bliskiego Zasięgu.

Informacji na temat:

czym właściwie jest teledetekcja,

jak działają georadary (czyli trochę fizyki, trochę historii i mnóstwo przykładów praktycznych),

jakie są zasady realizacji pomiaru,

jakie możliwości i ograniczenia wiążą się z tą technologią,

udzielił jeden z opiekunów Grantu – dr inż. Łukasz Ortyl.

Zaraz po wykładzie teoretycznym zabrano się do ćwiczeń praktycznych! Wspólnie z doktorantką Martą Gabryś, która należała do naszego koła, uczestnicy wykonali pomiar georadarem Mala fragmentu korytarza w budynku naszego wydziału. Urządzenie, dzięki zamontowaniu na nim nakładki, (skonstruowanej przez doktora Ortyla w ramach jego doktoratu) cały czas śledzone było przez tachimetr robotyczny Leica MS 50 i otrzymywało dokładne informacje o swoim położeniu w założonym układzie.

Po pomiarze rozmontowano wszystkie komponenty i wrócono do wykładów. Tym razem dotyczyły one w głównej mierze interpretacji wyników. W związku z przyswojeniem wiedzy na temat opracowania danych, w godzinach wieczornych prześledzono dodatkowo ten proces.

Obraz4

 

1 kwietnia odbyło się dwugodzinne spotkanie z przedstawicielem firmy Geotronics Dystrybucja sp. z o.o., która jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań Trimble.

Z tego powodu członkowie Grantu G.I.B chcą serdecznie podziękować Panu Wojciechowi Stolarskiemu za zapoznanie zainteresowanych studentów KNG Dahlta z możliwościami programu Trimble RealWorks.

Szkolenie koncentrowało się na wykorzystaniu oprogramowania konkretnie do celów Grantu, czyli inwentaryzacji obiektu mostowego.

 

W środę 29 maja uczestnicy projektu Grantowego G.I.B. rozpoczęli kilkudniowe pomiary. Obiektem zainteresowania był obiekt mostowy, ale nie byle jaki. To wiadukt o konstrukcji skrzynkowej zlokalizowany w Stanisławicach, który w momencie oddania do użytkowania był najdłuższym wiaduktem w woj. małopolskim. Grupa pomiarowa liczyła około 20 osób. Wszyscy byli zdeterminowani i pełni energii.

Celem było przeprowadzenie niezbędnych badań do wykonania trójwymiarowego modelu obiektu. Wykonano pomiar tachimetryczny, georadarowy, naziemny skaning laserowy, niwelację precyzyjną, zdjęcia oraz nalot BSL do wykonania modelu fotogrametrycznego. Oprócz sprzętu dostępnego na wydziale dzięki uprzejmości firm Leica Geosystems Polska oraz Geotronics Dystrybucja udało się pozyskać kilka innych ciekawych urządzeń, w tym georadar Leica DS2000 oraz system kamer Trimble V10 Imaging Rover.

Wiadukt został zmierzony z powierzchni terenu, z powietrza, z pasa autostrady oraz wewnątrz konstrukcji – krótko mówiąc: z każdej strony! Niestety warunki geologiczno-hydrologiczne nie sprzyjały, miejscami woda sięgała powyżej kostek. Trzeba było trochę się „nagimnastykować”, żeby w błocie nie zamoczyć siebie, a tym bardziej sprzętu!

Obraz5Obraz6