Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji

Kraków, 20-22 listopada 2009r.

Niech żyje geodezja!

W dniach 20-22.11.2009 r. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH odbyło się ogólnopolskie spotkanie studentów geodezji, którego organizatorem było nasze Koło. Spotkanie miało na celu zainicjowanie przewodnictwa w Ogólnopolskim Klubie Studentów Geodezji, które w jubileuszowym roku 90-cio lecia powstania AGH objęło KNG. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich uczelni geodezyjnych należących do Klubu.

Nawiązując do górniczych tradycji AGH, zaplanowano zwiedzanie Doświadczalnej Kopalni węgla kamiennego, która znajduje się pod pawilonem B-2 Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Ogólnopolskie spotkanie studentów geodezji uroczyście otworzyła prezes OKSG Aleksandra Szabat, która w słowach wstępu przybliżyła historię Klubu oraz jego główne założenia zawierając je w czterech krótkich słowach: „wiedza, współpraca, promocja, pomoc”. Swoją obecnością spotkanie uświetniła Prezes Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Krakowie pani Elżbieta Biel. W czasie spotkania nastąpiła prezentacja poszczególnych kół naukowych pod względem ich działań oraz badań naukowych, które podejmują. Wieczorem wszyscy uczestnicy integrowali się w klubie studenckim Gwarek, gdzie również nie zabrakło geodezyjnych akcentów. Drugi dzień zjazdu otworzyła prelekcja na temat interferometru radarowego IBIS-S wykorzystywanego do wyznaczania częstotliwości drgań obiektów mostowych i wieżowych, którą poprowadził mgr inż. Przemysław Kuras. Po obiedzie nastąpił wyjazd do Bochni, gdzie znajduje się najstarsza w Europie kopalnia soli. Podczas 6 kilometrowego spaceru na głębokości około 250 m pod ziemią uczestnicy wyprawy mieli okazję zwiedzić zabytkową kaplicę, unikalne komory solne oraz oryginalne narzędzia i urządzenia górnicze.

Spotkanie nie mogło by się odbyć bez pomocy i dofinansowania ze strony władz uczelni AGH, WGGiIŚ, URSS AGH oraz Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Geodetów Polskich, którym serdecznie dziękujemy!

Mirosław Marciniak

Sekretarz KNG