Letnia Szkoła Geoinformacji – GEOGORCE 2012


Pod taką nazwą w dniach od 26 sierpnia do 1 września 2012r. odbyła się druga edycja Letniej Szkoły Geoinformacji organizowana przez Laboratorium Geomatyki UR w Krakowie przy współpracy z firmą Esri Polska oraz Fundacją im. Anny Pasek. Kontynuację obozu naukowego zapewniły doświadczenia zdobyte przy realizacji pierwszej Letniej Szkoły Geoinformacji, która odbyła się we Włoszech („Prage-Lato 2010”). Tego roku, jako miejsce akcji zostały wytypowane nasze Gorce.

Lokalizacja ma tu nie przypadkowy związek z organizowaną Szkołą, której celem, w myśl Fundacji im. Anny Pasek oprócz promowania systemów informacji geograficznej jest działalność profilaktyczna, informacyjna i promocyjna w zakresie bezpiecznej eksploracji górskiej. Co prawda, najwyższy szczyt pasma gorczańskiego nie był aż tak wymagającym do zdobycia, jednak okoliczne widoki wprowadzały w prawdziwie górską scenerię.

Letnia Szkoła Geoinformacji to tygodniowe wykłady oraz warsztaty skierowane do środowisk akademickich z zakresu Geoinformacji, począwszy od geografów, leśników, geologów, poprzez kartografów i geodetów, kończąc na działach gospodarki przestrzennej i historii. W końcu jak wiadomo, szerokie zastosowania GIS pozwalają na wdrożenie tego systemu do niemal każdej dziedziny.

Oficjalne rozpoczęcie Szkoły nastąpiło następnego dnia (27.08) po przyjeździe wszystkich grup, reprezentujących: Koło Naukowe Leśników (UR), Studenckie Koło Naukowe GISowcy (SGGW), Studenckie Koło Naukowe Geografów (UMK w Toruniu), Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji (UW), Studenckie Koło Naukowe Geografów (UP), w tym także nasi koledzy z Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki (AGH).

I tutaj nie mogło zabraknąć delegacji z KNG Dahlta, w składzie: Magdalena Szamańska i Paweł Pałka. Reprezentanci Koła przedstawili swój pomysł na stworzenie modelu 3D Przełęczy Knurowskiej przy wykorzystaniu oprogramowania ArcGIS – kryptonim: „Modelowanie 3D na wysokim poziomie, czyli Przełęcz Knurowska 846 m n.p.m”. W końcu jak spadać, to z wysoka, a naprawdę było skąd – uczestnicy Szkoły mieszkali w malowniczo położonym gospodarstwie na Przełęczy Knurowskiej.

Słowem wstępu przywitali nas organizatorzy wyjazdu: dr Piotr Wężyk oraz dr Marta Szostak z Laboratorium Geomatyki UR, pani Marta Samulowska reprezentująca firmę Esri Polska oraz prezes Fundacji im. Anny Pasek, pan Paweł Chrustek. Plan codziennych zajęć był co prawda bardzo napięty, ale tym samym bogaty w treść i praktyczną wiedzę. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję uczestniczyć w prowadzonych na przemian wykładach oraz warsztatach terenowych i laboratoryjnych, tj.:

  • Ochrona Przyrody w Gorcach – dr J. Loch, GPN
  • GIS w Hydrologii – dr J. Chormański, SGGW
  • Wprowadzenie do ArcGIS – M. Samulowska, Esri Polska
  • Wprowadzenie do Teledetekcji – dr hab. B. Zagajewski, UW
  • Wprowadzenie do oprogramowania teledetekcyjnego ENVI – K. Bielińska, Esri Polska
  • Demonstracja odbiorników Trimble Pathfinder ProXRS oraz kamer RICOH – dr P. Wężyk, UR
  • Demonstracja cyfrowej stacji fotogrametrycznej – dr M. Szostak, UR
  • Osuwiska a Geomatyka – dr Z. Perski, dr T. Wojciechowski, PIG
  • Prezentacja skanera laserowego FARO FOCUS 3D oraz odbiorników GPS i oprogramowania GIS – M. Adamczyk, F. Wolak, TPI TOPCON & SOKKIA
  • GIS w bazach danych Oracle – T. Murtaś, Oracle Polska
  • Demonstracje nowoczesnych odbiorników GPS, typów korekcji, oprogramowania, sprzętu geodezyjnego – inż. M. Mońko, Geotronics Polska
  • ArcGIS Desktop, Analizy przestrzenne – T. Letmański, Esri Polska
  • Warsztaty LiDAR – M. Maślanka, PGC Kraków
  • ArcGIS Desktop, ArcGIS Mobile – P. Kaczmarek, Esri Polska

Poza zajęciami wszyscy uczestnicy realizowali własne projekty prowadząc prace terenowe i kameralne. W ciasnym grafiku znalazł się również czas na integrację środowisk akademickich, co zaowocowało wspólną wyprawą na Turbacz, a także sportowymi rozgrywkami i długimi wieczorami.

W przeddzień wyjazdu każda z grup przygotowała prezentacje i tym samym efekty swoich prac. Przy tej okazji zorganizowano konkurs na najlepiej zrealizowany projekt. Pomimo idei wyższości samodoskonalenia nad rywalizacją, nie mogło tutaj zabraknąć zwycięzców. W głosowaniu brali udział wszyscy uczestnicy obozu oraz jury w składzie: dr Piotr Wężyk i dr Marta Szostak, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: związek projektu z geomatyką, zaawansowanie projektu, zastosowane techniki, pracochłonność, prezentacja.

Zdecydowaną większością głosów zwyciężył projekt „Modelowanie 3D na wysokim poziomie, czyli Przełęcz Knurowska 846 m n.p.m.” Drugie miejsce zajęli członkowie Sekcji Geomatyki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z projektem „Dynamika zmian lesistości w Gorcach – wykorzystanie narzędzi geoinformatycznych”, a trzecie miejsce projekt pn. „Zmiany pokrycia terenu w sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego” przygotowany przez zespół z Koła Naukowego Geoinformatyki i Teledetekcji z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali jednoroczne licencje edukacyjne oprogramowania Esri. Należy przy tym nadmienić, że wszystkie projekty realizowane w duchu Geomatyki i z podłożem gorczańskich zasobów map i danych teledetekcyjnych, budziły ogromne zainteresowanie i podziw – zarówno pod względem pomysłowości, jak i różnorakich zastosowań elementów GIS.

Letnia Szkoła Geoinformacji, jak sami mieliśmy okazję się przekonać, zdała na 5.0. Kolejna edycja, ze względu na dwuletnią cykliczność, niestety dopiero w 2014 roku. Już teraz – zachęcamy. Wyjazd z pewnością poszerzy Wasze GISowe horyzonty i pozwoli nawiązać ciekawe znajomości z całej Polski.

Magdalena Szymańska
Paweł Pałka