Pierwszy pomiar terenowy na osuwisku w Kłodnem

W dniach 17 – 18 maja br. na osuwisku w Kłodnem wykonaliśmy pierwsze pomiary bezpośrednie. Po wielu tygodniach przygotowań kierowani przez naszych opiekunów: dra inż. Andrzeja Wróbla i dra inż. Pawła Ćwiąkałę wykonaliśmy w ciągu dwóch dni pomiary terenowe pierwszej serii.

Dzięki temu, że od stabilizacji punktów na osuwisku i w jego okolicy minął prawie miesiąc mogliśmy przystąpić do pomiarów, które posłużą do wyznaczania przemieszczeń stoku osuwiskowego. Pierwszego dnia pomierzyliśmy wcześniej wybrane 22 punkty techniką satelitarną GNSS. Użyliśmy do tego pięć odbiorników satelitarnych Leica 500 i Leica 1200, którymi wykonaliśmy pomiar w siedmiu sesjach statycznych. Następnie tachymetrem TCRA 1102Plus pomierzyliśmy kilka ciągów poligonowych rozpiętych pomiędzy punktami pomierzonymi techniką GNSS. W terenie spędziliśmy całe 12 godzin, ale na szczęście na nocleg udaliśmy się już tradycyjnie do szkoły podstawowej w Kłodnem, gdzie czekał na spragnionych przepyszny kompot. Po całonocnym zgrywaniu danych i ładowaniu baterii, ze wschodem Słońca rozpoczęliśmy drugi dzień prac. Wykonaliśmy obserwacje kątowo – liniowe na dodatkowych 10 stanowiskach w naszych ciągach poligonowych, co łącznie powiązało pomiarami aż 68 punktów kontrolowanych, które będą podlegały regularnym pomiarom w dalszych seriach pomiarowych.

W pracach pomiarowych brało udział siedmioro studentów z KNG Dahlta oraz opiekunowie.

Paweł Drwal