Dwa wnioski o „Grant Rektora 2014” złożone przez nasze Koło zostały rozpatrzone pozytywnie!


Według regulaminu grantów w danym roku koło naukowe może być wnioskodawcą maksymalnie dwóch projektów. Możemy cieszyć się podwójnie, gdyż na oba złożone przez członków KNG Dahlta wnioski spojrzano przychylnie.

W ubiegłym roku realizowaliśmy grant we współpracy z Kołem Naukowym Geologów w przy badaniu osuwiska w Kłodnem, natomiast w tym roku  dofinansowane zostaną projekty: ”Utworzenie bazy danych dokumentów i znaków geodezyjnych w Tatrzańskim Parku Narodowym” oraz  „Stworzenie i publikacja w sieci trójwymiarowego modelu kampusu Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie”.

Głównym zadaniem w projekcie dotyczącym bazy danych dokumentów i znaków geodezyjnych w  Tatrzańskim Parku Narodowym jest usystematyzowanie danych na temat punktów geodezyjnej osnowy pomiarowej. Utworzona w ten sposób baza pozwoli na zdalny dostęp do posiadanych danych w celu wykonania monitorowania stanu środowiska Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak również umożliwi szybkie wyszukiwanie i analizę istotnych dla odbiorców z różnych dziedzin przyrody i techniki informacji. Projekt realizowany będzie w Systemie Zarządzania Bazą Danych PostgreSQL, wyposażonym w komponent umożliwiający przechowywanie informacji geometrycznych o obiektach. Oprogramowanie ArcGIS umożliwi wizualizację danych i stworzy środowisko dla prowadzonych analiz.

Drugi z Grantów przewiduje stworzenie modeli  3D minimum siedmiu budynków Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie z pełnym teksturowaniem. Projekt ten zakłada wykorzystanie danych z  lotniczego skaningu laserowego i zdjęć zewnętrznych elewacji budynków. Będzie dopełnieniem istniejącego juz Geoportalu AGH. Po raz pierwszy prace nad projektem będą realizowane przez 2 koła nukowe naszego Wydziału, gdyż nawiązaliśmy współpracę ze Studenckim Kołem Naukowym KNGK Geoinformatyka. Rozpoczęcie prac planowane jest na przełom marca i kwietnie. Patronat nad projektem objęło Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica.

Ocenie podlegało kilka ważnych cech projektu. Przede wszystkim temat projektu powinien mieścić się w zakresie działalności koła naukowego, ale także powinien wskazywać uniwersalne korzyści dla Uczelni. Dodatkowo oceniana była oryginalność i atrakcyjności. Liczył się też stopień zaangażowania koła, czyli wykonawców  projektu, ale i wielkość grupy beneficjentów. Zwracano uwagę także na aktualność i wagę projektu.  Został doceniony zatem dobry pomysł na projekt, który jest innowacyjny, a przede wszystkim ma nas rozwinąć w dziedzinie, którą studiujemy.

Dziękujemy koordynatorom za pomysłowość.  Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac, a następnie na pierwsze efekty.

    Paulina Karaś