Kraków, 14-16 maja 2009r.

Już po raz dziesiąty na krakowskim rynku powstało namiotowe miasteczko prezentujące krakowskie publiczne szkoły wyższe, przy współudziale instytucji naukowych i jednostek konsularnych. Ta tętniąca życiem kuźnia wiedzy miała pobudzić zainteresowanie mieszkańców. Liczne doświadczenia, interaktywne pokazy, a także prezentacja dorobku naukowego uczelni z pewnością przyczyniła się do promocji nauki. Motto tegorocznej edycji Festiwalu to: „Człowiek–Przestrzeń–Energia”.

Sporą atrakcją Festiwalu okazało się stanowisko wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, które cieszyło się sporą popularnością wśród odwiedzających. Działo się to za sprawą między innymi :

• Prezentacji nowoczesnego sprzętu pomiarowego – automatycznego tachimetru laserowego do precyzyjnego pomiaru kąta i długości, kamery termalnej wykorzystywanej do badania zmian cieplnych obiektów budowlanych, georadaru do bezinwazyjnego badania gruntu;
  • Pokazu terenowego (w obrębie Rynku) dotyczącego wykorzystania geodezyjnych odbiorników GPS do precyzyjnego wyznaczania położenia, długości, kierunku, przy współpracy z siecią stacji permanentnych GPS ASG-EUPOS;
  •  Prezentacji fotogrametrycznego systemu do badania wad postawy;
  • Prezentacji wyników badań w zakresie nowoczesnych metod obserwacji deformacji terenu wywołanych podziemną eksploatacją kopalin, z wykorzystaniem technik GPS, video teledetekcji laserowej i telemetrii oraz przykłady przetwarzania informacji o terenie i zarządzania danymi do celów wspomagania Systemów Informacji Geograficznej. Przedstawione zostały wyniki badań związanych z rekultywacją obiektów przemysłowych, szacowaniem i prognozowaniem szkód górniczych wokół zakładów górniczych.

Głównym koordynatorem prezentacji naszego wydziału był dr inż. Piotr Banasik, który przy pomocy Koła Naukowego Geodetów dzielnie podołał temu zadaniu 🙂 Na szczególne podziękowania za czynny udział w przygotowaniach do Festiwalu Nauki w Krakowie i ochoczą pomoc zasługują członkowie koła: Miłosław Marciniak, Adam Inglot, Rafał Misa oraz Jakub Muszyński.