Szkolenie oraz wyjazd integracyjny do Kopalni Soli


Bochnia, 19-20 marca 2011r.

W dniach 19-20 marca 2011. członkowie Koła Naukowego Geodetów Dahlta mieli okazję wziąć udział w szkoleniu z zakresu „Geodezyjnej obsługi inwestycji drogowej – w praktyce” oraz wyjeździe integracyjnym do Kopalni Soli w Bochni.

Szkolenie zorganizowane przez Zarząd KNG Dahlta odbyło się w siedzibie krakowskiego oddziału NOT i uczestniczyło w nim 33 członków KNG z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz 26 członków zaprzyjaźnionego Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Spotkanie zostało otwarte przez prezesa KNG Dahlta inż. Mirosława Marciniaka . Obecna była również przedstawicielka zarządu SGP oddział w Krakowie mgr inż. Aleksandra Szabat.

Podczas szkolenia, przeprowadzonego przez panią mgr inż. Joannę Ziębę oraz pana mgr inż. Jerzego Ziębę, w bardzo przystępny sposób został nam przedstawiony i przybliżony proces budowy inwestycji drogowych oraz rola, jaką pełnią w nim geodeci, na przykładzie nowo budowanej autostrady A4 odcinka Jarosław-Radymno. Poznaliśmy schemat organizacyjny tak wielkiej inwestycji, obowiązki geodetów takie jak: tyczenie osi, pionowanie szalunków czy inwentaryzacja powstałych już elementów oraz warunki w jakich przychodzi pracować tej grupie specjalistów. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji o tym, jak „od wewnątrz” wygląda praca przy takiej inwestycji oraz jak układają się relacje między poszczególnymi wykonawcami i podwykonawcami. Po zakończeniu prelekcji przeszliśmy do sali restauracyjnej restauracji „Wiking”, gdzie odśpiewany został Hymn Geodetów, a zaraz po nim, ku uciesze braci studenckiej, podany został dwudaniowy obiad.

Tak zakończona została część szkoleniowa. Po niej udaliśmy się na Dworzec Główny PKP w Krakowie, gdzie z peronu 3 odjechaliśmy (o dziwo punktualnie!) w kierunku Bochni. Na miejscu pieszo zwiedziliśmy to malownicze małopolskie miasteczko. Po dotarciu pod szyb „Campi” zjechaliśmy 212 m pod poziom terenu. Kopalnie zwiedziliśmy w towarzystwie przewodników górniczych – pana Jakuba i pana Mateusza Niemca. Opowiedzieli nam oni o historii miasta Bochni, kopalni soli oraz pokazali techniki, jakimi od prawie ośmiu wieków wydobywana jest bocheńska sól. Dowiedzieliśmy się co robili wypalacze, co i gdzie nosili nosicze, czemu walacze walali, a nie toczyli i dlaczego wiatrownicy nie mają nic wspólnego z fasolką po bretońsku. Nie mogło też zabraknąć niezwykłych atrakcji takich, jak przejazd kolejką czy zjazd ze 140-metrowej zjeżdżalni. Po dotarciu do komory „Ważyn” przydzielone zostały nam prycze, a my przy dźwiękach gitary 250 metrów pod ziemią zacieśniliśmy kołowe znajomości. Odbył się też mecz piłki nożnej, niestety „brutalnie” przerwany ciszą nocną.

Następnego ranka wyjechaliśmy na powierzchnię i wróciliśmy na Dworzec PKP. Czekając na pociąg, chętni mogli wziąć udział w Mszy Świętej w Kościółku Szkolnym w Bochni. Po powrocie do Krakowa prezes KNG „Dahlta” podziękował wszystkim uczestnikom i zakończył wyjazd.

Szkolenie jak i wyjazd do Uzdrowiska Kopalnia Soli w Bochni zostały zorganizowane dzięki pomocy a zwłaszcza wsparciu finansowemu ze strony Stowarzyszenia Geodetów Polskich oddział w Krakowie za które serdecznie dziękujemy. Już wkrótce kolejne szkolenie z cyklu geodezja w praktyce na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Sekretarz KNG Dahlta
Łukasz Czarnecki