Warsztaty Python w ArcGIS

Zimową przerwę semestralną spędzać można na wiele sposobów. Jest to głównie czas odpoczynku od trudów poprzedniego semestru i szansa na „podładowanie baterii” przed nowym semestrem. Dwunastoosobowej grupce członków naszego Koła wśród wyjazdowo-wypoczynkowych planów spędzenia ferii udało się znaleźć czas również na naukę.

W dniach 11-14 lutego 2013r. odbyły się warsztaty informatyczne. Warsztaty te odbyły się w dwóch turach, osobno dla administracji naszego Wydziału i studentów z Koła. W programie zajęć mieściły się szkolenia z zakresu: programowanie w języku Python w programie ArcGIS, oraz obsługa programów bazodanowych na przykładzie programu Spatialite-gui. Szkolenie Python w ArcGIS prowadził dawny prezes naszego Koła, obecnie pracownik Uniwersytetu Gdańskiego mgr inż. Adam Inglot, natomiast wstęp do programu Spatialite-gui przedstawił nam mgr inż. Michał Lupa, pracownik Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W pierwszej części warsztatów studenci zapoznali się ze specyfika programowania w języku Python, mieli możliwość porównania, jak wygląda programowanie z poziomu modułu Python wbudowanego w program ArcGIS oraz pisanie programów w tym języku z poziomu zewnętrznej aplikacji. W drugiej części warsztatów przybliżone zostały podstawowe informacje z zakresu tworzenia i zarządzania bazą danych w programie Spatialite-gui.

W szkoleniu dla członków naszego Koła wzięła udział także kilkuosobowa grupa studentów Koła Naukowego Gisoteka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Warsztaty były okazją zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia wiedzy poznawanej na zajęciach. Prowadzącym warsztaty serdecznie  dziękujemy.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z warsztatów.

Katarzyna Pogorzelec

Sekretarz KNG Dahlta