XXVII Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji (IGSM) w Stambule

Od 25 czerwca do 1 lipca 2014 roku odbywało się XXVII Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji (IGSM), organizowane przez studentów z Uniwersytetu Technicznego w Stambule, stowarzyszonego w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Geodezji (IGSO). W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 150 osób, w tym siedmioro członków KNG Dahlta (Agnieszka Brachucy, Krzysztof Chmielnicki, Paweł Drwal, Paulina Grabek, Agnieszka Orzech, Michał Piwoda i Katarzyna Pogorzelec).

Spotkanie to było niezwykłą okazją do poznania studentów geodezji z całego świata i wymiany uczelnianych doświadczeń. Zawieraniu nowych znajomości sprzyjała przyjazna atmosfera, organizatorzy zadbali o to, by obok części oficjalnej pozostało trochę czasu na przyjemności. W ciągu tygodnia mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze zabytki Stambułu, odbyć rejs po Cieśninie Bosfor, czy odwiedzić turecki bazar. Spróbowaliśmy również miejscowej kuchni, a wieczorami rozmawialiśmy przy muzyce i tańcu.

Najważniejszym elementem spotkania była część naukowo – konferencyjna. Jednym z głównych celów IGSM jest prezentacja dorobku naukowego i zawodowego młodych geodetów i studentów geodezji. Uczestnicy wysłuchali trzynastu referatów, w tym dwóch wygłoszonych przez członków KNG Dahlta, których tytuły brzmiały: „Zastosowanie naziemnego skaningu laserowego przy inwentaryzacji Pałacu w Penie” aut. Paweł Drwal oraz “Ocena przydatności wydruku 3D w zastosowaniach inżynierskich” aut. Krzysztof Chmielnicki, Michał Piwoda. W ramach pozostałych prezentacji referatowych mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi zagadnieniami – np. nowe techniki geowizualizacji GIS – ”augmented reality”, czy też monitoring lodowców przy użyciu zdjęć satelitarnych Terrasar-X. Nasi koledzy opowiadali także o własnych doświadczeniach – jak wygląda budowa satelity systemu Galileo, użycie fotogrametrii bliskiego zasięgu do inwentaryzacji powykonawczej fasady budynku lub wykonywanie obrazów hiperspektralnych w warunkach laboratoryjnych. Wzięliśmy także udział w prelekcjach pracowników naukowych Uniwersytetu Technicznego w Stambule (ITU), Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) i Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG) oraz warsztatach o tematyce GIS przeprowadzonych przez głównego sponsora wydarzenia – firmę Nokia HERE Maps.

Reprezentacja KNG Dahlta wystartowała również w konkursie posterów, na potrzeby którego studenci wykonali poster poświęcony zastosowaniu fotogrametrii i skaningu laserowego w opracowaniach inżynierskich. Poster, mamy nadzieję, już wkrótce będzie można zobaczyć w budynku naszego Wydziału;)

IGSM jest wspaniałą przygodą i szansa na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń, kontaktów naukowych i nawiązanie znajomości koleżeńskich. Dla nas był to czas bardzo miło spędzony, dlatego zachęcamy wszystkich kolegów do uczestnictwa w przyszłych spotkaniach IGSM! Kolejna konferencja za rok – 1-6 czerwca 2015 roku w Espoo (Finlandia). Może już dziś wpiszcie to w swoje kalendarze, bo naprawdę warto;)!

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podziękować sponsorom, którzy wspomogli finansowo nasz wyjazd: Pani Prorektor Annie Siwik, Pionowi Kół Górniczych, Władzom Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica, Fundacji dla AGH i firmom prywatnym MGGP S.A. (Tarnów) oraz InvestGIS Sp. z o. o. (Kraków).

A tymczasem link do strony IGSM 2015 i filmik z IGSM 2014 oraz nasze zdjęcia na zachętę;)

Agnieszka Brachucy, Krzysztof Chmielnicki,

Paweł Drwal, Paulina Grabek, Agnieszka Orzech,